När det gäller frågan om vem som kan regera landet bäst, håller 35 procent på en borgerlig alliansregering medan 39 procent har större förtroende för en socialdemokratiskt ledd regering.
MP-sympatisörer tror på alliansen
Trots de tidigare planerna på en rödgrön regering anser 43 procent av Miljöpartiets sympatisörer att alliansen är bäst på att sköta landets ekonomi, enligt en undersökning som SVT låtit göra. 35 procent anser att en socialdemokratiskt ledd regering vore bättre.
Någon nämnde att man ska läsa nyheterna för att få veta något.
karl
Fler kommentarer 34
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se









