Under året har många som arbetar med FN:s klimatavtal vittnat om att det nu finns en verklig vilja från de länder som skrivit under FN:s klimatkonvention att konferensen här i Bali ska bli framgångsrik. En orsak är att de vetenskapliga rapporterna från FN:s klimatpanel har talat klartext. Utsläppen av koldioxid måste minska och det finns inte tid att vänta. Det är allvar nu.

Men i går flöt de motsättningar som sannolikt blir konferensens knäckfrågor upp till ytan. Ett utkast till sluttext delades ut i lördags och under måndagen kom reaktionerna. USA:s chefsförhandlare Harlan Watson klargjorde att man inte vill ha några skrivningar om hur mycket i-ländernas utsläpp av växthusgaser ska minska.

I förslaget står att industriländerna, som på förhandlingsspråk heter Annex I-länder, bör minska sina utsläpp med mellan 25 och 40 procent till år 2020. Dessutom ska de globala utsläppen börja minska inom 10-15 år och till 2050 vara högst hälften så stora som år 2000.

– Vi vill inte börja med att binda oss vid siffror, sade Harlan Watson och tillade att storleken på siffrorna är osäker och bygger på bara några få vetenskapliga rapporter.

Han sade också att USA har vänner i frågan, Kanada och Japan.

För EU är skrivningen däremot viktig och finns i ministerrådets slutsatser inför Bali-förhandlingarna.

– Det är nödvändigt att få in var industriländerna ska landa i utsläppsminskningar. Investeringar i energiteknik görs på 35-40 års sikt och i Kina startar ett nytt kolkraftverk varje vecka. Varje vecka som inriktningen inte är tydlig är ett slöseri med investeringar, sade Yvo de Boer som är chef för FN:s klimatsekretariat.

Att ha en ”delad vision” av hur kommande avtal ska se ut är en stor fråga för EU. Sveriges chefsförhandlare Anders Turesson kunde i går inte svara på om EU kan tänka sig att gå USA till mötes och slänga siffrorna i papperskorgen.

– Det är ett allvarligt övervägande som EU måste göra, sade han.

Målet med konferensen på Bali är att enas om innehållet i det klimatavtal som ska ersätta Kyotoprotokollet år 2012 och som har syftet att utsläppen av växthusgaser ska minska. När mötet avslutas på fredag ska det finnas en tydlig färdplan med tidtabeller för vad som ska förhandlas och när, fram till FN:s klimatmöte i Köpenhamn år 2009.

Harlan Watson klargjorde dock att USA är positiv till en färdplan och accepterar att processen ska vara färdig till 2009, något Anders Turesson betraktar som ett stort steg framåt.

En annan nyckelspelare är Kina. Ambitionen är att avtalet efter Kyoto ska vara globalt, medan Kyotoprotokollet omfattar 36 industriländer som åtagit sig att minska sina utsläpp. USA har inte undertecknat Kyotoprotokollet, delvis för att länder som Kina och Indien, med kraftigt växande ekonomier - och koldioxidutsläpp - inte krävs på åtgärder för minskade utsläpp.

– Kina har hela hösten signalerat att man vill diskutera frågorna, påpekade Anders Turesson men vill inte säga om Kina är mer vän med EU eller med USA.

På fredag avslutas konferensen.