Friends grundare, Sara Damber, pekar på att skolorna måste arbeta med hela klasser för att stoppa mobbning. Flytt av mobbare löser inte hela problemt, tror hon.
– Det är extremt viktigt att föräldrar, elever, lärare och skolledare vet vad det är för regelverk som gäller. Därför är en gemensam policy för hela stan viktig, säger Lotta Edholm.
Skolorna blir skyldiga att informera föräldrarna om mobbning. Dessutom ska skriftliga varningar alltid skickas hem.
– Det ska inte gå att komma undan med att föräldrarna säger att de inte förstod allvaret i situationen, säger Lotta Edholm.
Elever ska kunna flyttas om mobbning och trakasserier inte upphör. Fallen där rektorn vill flytta elever ska behandlas av utbildningsnämnden.
– När man måste flytta en elev bör ansvaret ligga på politikerna. Det är inte rimligt att rektor ska fatta beslutet ensam, säger Lotta Edholm.
Stockholms stad har rektorsområdet S:t Örjan som erbjuder enskild undervisning eller undervisning i mindre grupper. Flytt till andra skolor kan också bli aktuellt.
– Var man placerar är inte problemet, det svåra är att föräldrarna tenderar att lägga hela ansvaret på skolan. Det är en naturlig reaktion men man kan inte låta ett litet gäng förstöra tillvaron för alla andra, säger Edholm.
Oppositionen gillar inte förslagen i fp-skrivelsen.
– Det är en piskmodell. I stället handlar det om bättre kontakt med hemmet.
– Hårdhandskar hjälper inte den som mobbar, den är i behov av stöd, säger utbildningsnämndens vice ordförande, Berit Kruse, s.
Sara Damber är grundare av Friends. Hon tror inte att flytt av mobbare är en lösning.
– Det är kränkta barn som kränker. Det är inte alltid så att det leder till något positivt att flytta mobbare, säger hon.
Sara Damber ser en pedagogisk poäng i att skolorna arbetar på allvar med mobbningen.
– Vi vet av erfarenhet att barn som varit mobbade eller som mobbat måste förstå att skolan gått till botten med problemet. Det ska vara en tydlig markering mot ett oacceptabelt beteende.
Friends fokuserar inte bara på de inblandade individerna. Man tittar på hela klassen eller elevgruppen.
– Man förenklar problematiken och ser inte komplexiteten om man bara fokuserar på mobbaren. Men det är bra att man sätter tydliga minimikrav för skolorna och det är viktigt att vuxenvärlden är tydlig, säger hon.
Barn- och elevombudet, BEO, Lars Arrhenius, pekar på att skolorna redan i dag är skyldiga att förebygga mobbning. Det förtydligades också i den nya lag om diskriminering som kom i april i år.
– Skolorna är skyldiga att anmäla händelser. Nu räcker det att man får veta att ett barn far illa, då måste skolan vidta åtgärder, säger han.
Mikael Bondesson
08-13 54 12, mikael.bondesson@svd.se








