Kvinnan är huvudmisstänkt för morden på två små barn, ett och tre år gamla, i Arboga, samt mordförsök på deras 23-åriga mor.
– Vi ser från övervakningsfilmen att det finns en kvinna som kan vara den misstänkta komma gående, och så kommer det en man och möter henne på nära håll. Och han bär på flera väskor, säger Västeråspolisens presstalesman Börje Strömberg till TT.
Vilken ålder mannen har är svårt för polisen att säga, och Börje Strömberg kan inte kommentera hur kvinnan går i förhållande till kameran eller var den är placerad.
Enligt Strömberg talar inte mannen och kvinnan med varandra, men de möts på nära håll.
Det kom tre tåg till Arboga under den intressanta tidsrymden kvällen den 17 mars. Polisen utgår från att mannen med packningen var en ankommande resenär.
– Fler personer kan ha mött den här kvinnan och kan ge signalement.
Efter ett möte på måndagskvällen mellan åklagare och polisutredare är det oklart för utomstående om bevisläget ändrats i någon riktning. Börje Strömberg svarar inte på frågor om DNA-svar och har heller inget nytt att berätta om mammans tillstånd:
– Vi får besked från sjukhuset när det är möjligt att höra henne. Vi vet ännu inte vilken dag det kan bli av, säger han.
Efter mordet befann sig den misstänkta kvinnan i Tyskland, där den tyska polisen har inlett en egen förundersökning mot henne.
Enligt den svenska åklagaren ska DNA har tagits av henne i samband med förhör med den tyska polisen. Men de uppgifterna kommer som en nyhet för Thomas Klinge, talesman för åklagarämbetet i Hannover.
– Jag har inte hört talas om att det togs DNA-prov på kvinnan. Och svenska myndigheter har inte skickat någon begäran om att ett prov ska sändas till Sverige, säger han till Aftonbladet på nätet.
Just nu har tyska myndigheter ingen aning om var kvinnan som misstänks för barnmorden i Arboga finns. Det tyska rättsväsendet tvingades släppa henne när Sverige drog in den europeiska arresteringsordern i lördags. Hon har heller ingen anmälningsplikt.








