Advokaten Per-Ingvar Ekblad tänker överklaga häktningsbeslutet till hovrätten. Men om hovrätten inte går emot tingsrätten startar rättegången i månadsskiftet juli/augusti.
- Jag konstaterar att min klient inte har gjort sig skyldig till det här brottet och det har vi för avsikt att visa när vi kommer fram till huvudförhandling, sade Per-Ingvar Ekblad utanför rättssalen.
Åklagaren Frieda Gummesson smet ut bakvägen för att slippa kommentera omhäktningen för journalister som hade samlats i tingsrätten.
Det var den 17 mars som två barn, ett och tre år gamla, mördades i Arboga. Deras 23-åriga mamma fick mycket svåra skador. Den misstänkta kvinnan greps i Tyskland för cirka tre månader sedan.
Hennes advokat Per-Ingvar Ekblad har genomgående vidhållit att bevisen mot kvinnan inte håller och överklagat tidigare häktningsbeslut. Flera källor har också uppgett för TT att polisen har stora svårigheter att styrka misstankarna mot kvinnan. Det tillbakavisas av kammaråklagare Frieda Gummesson, som bedömer bevisläget som gott.









