Det misstänkta dödsfallet i A(H1N1) rapporteras från Centrallasarettet i Västerås. Landstinget väntas berätta mer vid en presskonferens i eftermiddag.

Patienten ska ha varit en man i övre medelåldern, skriver Vestmanlands Läns Tidning på nätet.

– Han dog inne på en vårdavdelning på Centrallasarettet, säger sjuk- och hälsovårdsdirektör Michael Gårdebäck till tidningen.

Den första personen som dog med svininfluensa i Sverige var en man i 40-årsåldern i Uppsala. Mannen avled i fredags efter att tidigare ha uppvisat influensaliknande symtom. Han tillhörde en riskgrupp, men med hänsyn till mannens familj har sjukvården inte velat uppge vilken.

Mannen fick vanliga influensaliknande symtom, som ont i kroppen och halsen. Omständigheterna kring hur han smittats är inte kända, men han ska inte ha vistats utomlands.

Enligt chefsläkare Ulf Hanson avled mannen i sitt hem och vårdades inte på sjukhus.