Resningsbeslutet kommer att överklagas, enligt mannens försvarare. Den misstänkte nekar till anklagelserna.

Rätten anser att mannen är på sannolika skäl misstänkt för båda morden, och fastställer alltså fredagens beslut att han ska sitta häktad.

Han anses också kunna försvåra utredningen, och åklagaren får därför belägga honom med restriktioner och begränsa hans kontakter med omvärlden.

Vid häktningsförhandlingen krävde åklagare Göran Olsson att 23-åringen skulle häktas, på sannolika skäl misstänkt för mord; alltså den starkare misstankegraden.

Rätten beslutade att förhandlingarna skulle hållas bakom stängda dörrar med hänvisning till förundersökningssekretess.

Den misstänkte mannens försvarare Kai Erwall säger till TT att resningsbeslutet i hovrätten kommer att överklagas till Högsta domstolen. För detta har försvaret fyra veckor på sig.

Skulle Erwall ha någon framgång där kommer den friande domen mot 23-åringen att stå sig.

Det här är andra gången mannen häktas för samma brott. Hovrätten i Malmö beviljade resning i målet i går och mannen greps strax efteråt.

Hösten 2007 frikände tingsrätten i Helsingborg den då 21-årige mannen från åtalet för mord på en 64-årig man och 58-årig kvinna från Hovs hallar i Båstad kommun.

Paret var försvunnet sedan början av året, men deras kroppar hade inte hittats.

Våren 2008 påträffades kropparna i en sjö utanför Lund. Det visade sig att de var styckade, och mannen var också bakbunden.

Efter fyndet har 23-åringen kommit med nya uppgifter som visar att han var mer inblandad i parets försvinnande än vad som tidigare varit känt.

Han har inte erkänt dådet, utan skyller på en okänd man, en uteliggare som han mött på Knutpunkten i Helsingborg. Polisen har sökt efter den okände mannen, men har inte funnit honom.

Hade detta varit känt under den förra rättegången skulle den åtalade enligt hovrätten troligen dömts för antingen mord eller grov misshandel och vållande till annans död. Därför beviljades resning och dubbelmordet ska prövas på nytt i tingsrätten.