Utbildningsminister Jan Björklund (FP) säger i SVT:s Debatt att han känner sig ”ledsen, bedrövad och beslutsam” över vad han såg i gårdagens Uppdrag Granskning.

– Vi måste göra allt vi kan för att sådant här inte ska inträffa. Det handlar om vuxenansvar och civilkurage.

Han är försiktig med att uttala sig om just vad som hänt på Bjästaskolan.

– Jag vet bara det jag såg i programmet, men det ger fel signal att flickan inte vågar gå dit på skolavslutningen men en dömd kille gör det.

Och han tar Örnsköldsviks kommun lite i örat.

– Jag förutsätter att Örnsköldsviks kommun tar detta på allvar och ställer i ordning det som går att ställa i ordning, säger Jan Björklund.

Även jämställdhetsminister Nyamko Sabuni kritiserar skola, kommun och kyrka.

”De ska känna skam”, skriver hon i sitt nyhetsbrev.

”Alla de vuxna som i olika roller och befattningar inom skola, kommun och kyrka hade ansvar att agera har svikit - både på ett professionellt och ett medmänskligt plan”, skriver hon i brevet, rapporterar Expressen.

Läs mer om Bjästafallet