– Jag har givit Jordbruksverket i uppdrag att ta fram en åtgärdsplan för att snabbt stoppa den vanvård som vi sett på bilderna. Vanvården är inte förenlig med svensk jordbrukslagstiftning, säger jordbruksminister Eskil Erlandsson (C) till SvD.se.

Han säger att han blev ”förfärad” när han såg Djurrättsalliansens bilder från olika minkfarmar runt om i Sverige.

– Minkarna lever under oacceptabla förhållanden, flera av bilderna strider mot gällande lag. Djur som är sjuka och skadade ska under vård eller avlivas.

Åtgärdsplanen ska innehålla en lägesbeskrivning, förslag för effektivare och bättre djurskyddskontroller samt en rapport om forskningsläget.

– Jordbruksverket får också i uppdrag att intensifiera det arbete som är igång med näringen för att få ett bättre djuromsorgsprogram. Dessutom har jag meddelat att vi kommer att tillföra mer pengar än budgeterat för 2010, så att länsstyrelserna vet det redan nu, säger Eskil Erlandsson.

Sedan den första januari förra året är det länsstyrelserna som har tagit över tillsynen av djurskydd från kommunerna.

De finns ett anslag på 118 miljoner plus en extra pott på 8 miljoner kronor för de 21 länen att dela på. Men antalet djurskyddskontroller halverades under fjolåret.

Hur tycker du att övergången har fungerat?

– Det fungerar men det fanns en del övergångsproblem, bland annat fick länsstyrelserna ett berg av ärenden från kommunerna att beta av. Jag förutsätter att det är klart nu. Det nuvarande systemet ger oss en bättre kontroll över hela landet, förut var vissa kommuner vita fläckar, säger Erlandsson.

Den förra regeringen föreslog under våren 2006 att djurskyddskraven skulle skärpas gällande minkuppfödning. Minkarnas behov av att röra sig, simma, klättra, jaga och periodvis vara ensamma skulle tillgodoses.

Men den nya majoriteten i riksdagen sade året efter nej till förslaget eftersom det i praktiken skulle innebära ett näringsförbud för uppfödning av minkar för pälsproduktion.

Istället ska det satsas på forskning för att förbättra djurskyddet inom pälsnäringen.

Med facit i hand – var det rätt?

– Riksdagen gjorde det ställningstagandet att det krävs mer erfarenhet och forskning innan man tar ställning till förslaget. Under tiden har vi gjort en djurskyddsutredning under Eva Eriksson.

Utredningen ska redovisas för regeringen senast den 31 maj.

Ska vi ha minkfarmar i Sverige?

– Djuren på minkfarmar ska ha det bra, det förutsätter att näringen hittar goda uppfödningsmetoder som ska upprätthållas.

Nu ska det gå snabbt att få ordning på minkindustrin lovar jordbruksministern.

– Jag kommer dagligen att ha kontakt med Jordbruksverket för att få lägesrapporter om arbetet, säger Eskil Erlandsson.

Larm om vanvård på minkfarmar