Charles Clarke vill diskutera ämnet på ett ministermöte i Newcastle.

På EU:s informella inrikesministermöte i den engelska hamnstaden står också ett förslag om lagring av data från telefon-, internet-, och sms-kommunikation, ett förslag där också justitieminister Thomas Bodström driver på för ett snabbt beslut. Storbritannien hoppas att EU-länderna kan enas om det i oktober.

Clarke talade på onsdagen i EU-parlamentet i Strasbourg inför tvådagarsmötet i Newcastle, som inleds på torsdagen. I parlamentet är skepsisen stor mot datalagringsförslaget.

Vissa tankar om terrorbekämpning lade den brittiske ministern fram redan i tisdags, vid en träff med journalister, bland annat om behovet av ökad övervakning, även om det skulle kunna ses som ett intrång i människors privatliv.

Enligt uppgift till TT vill Clarke bland annat ha en diskussion om den nuvarande balansen mellan rättssäkerhet och effektivitet är den rätta. I Strasbourg sade Clarke att Storbritannien ser det som angeläget att se över hur Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna har tillämpats sedan tillkomsten för 50 år sedan. Den måste utvecklas och inte undermineras, sade Clarke i meningen att den inte får stå i vägen för bekämpning av terrorism på ett icke önskvärt sätt.

- Rättigheterna för en person som fotograferas av en övervakningskamera . . . eller en person som har ringt en annan, är små saker i jämförelse med den allmänna rättigheten att inte behöva bli sprängd i luften, sade Clarke till journalisterna.

Inrikesministern anser att terroristers mänskliga rättigheter måste kunna begränsas.

- Domare, både i mitt land och i Europadomstolen, måste förstå att invånarna i Europa . . . inte länge till kommer att acceptera att personer som utgör ett verkligt hot mot vårt sätt att leva inte kan bekämpas på grund av tveksamhet kring om det bryter mot deras mänskliga rättigheter, sade Clarke, som också vill ha biologiska data inte bara i pass och visum, utan även i andra identitetshandlingar som exempelvis körkort.

”I åtminstone ett fall i Storbritannien har polisens och underrättelsetjänstens möjlighet att identifiera ett terroristnätverk . . . varit avhängigt av tillgång till telekommunikationsdata som avslöjade förbindelserna mellan personer som annars inte kunde knytas ihop”, skriver brittiska inrikesdepartementet i ett policy-dokument inför mötet.

I dokumentet nämns även ett svenskt fall där polisen med hjälp av uppgifter från en internetleverantör kunde spåra en person som e-postat ett bombhot mot centralstationen i Stockholm.