Oavsett vilken påföljden blir önskar Mijailovic att överflyttas till Serbien-Montenegro.
- Anledningen är att han upplever att det finns en hotbild mot honom här i Sverige, säger Mijailovics advokat Mikael Nilsson till TT.
De formella kraven att uppfylla Mijailovics önskan finns i så måtto att Serbien-Montenegro är ett av de länder som infört och ratificerat den så kallade överförandekonventionen från 1983.
Döms Mijailovic till fängelse är chansen stor att han kan få sin önskan beviljad. Ett fängelsestraff i Serbien-Montenegro skiljer sig juridiskt inte så mycket från att sitta inlåst i Sverige.
Skulle Mijailovic däremot dömas till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning blir situationen en annan. Det är nämligen inte säkert att kriterierna för att vara psykiskt sjuk är desamma i Sverige som i Serbien-Montenegro.
- Skulle man i Serbien säga att den här personen inte är sjuk enligt serbisk lagstiftning så skulle det innebära att man måste göra en så kallad påföljdsomvandling, och då troligen till fängelse i stället, berättar Gunnar Holmberg, överdirektör på justitiedepartementet.
Det skulle i sin tur de svenska myndigheterna inte acceptera, för det vore detsamma som att låta Mijailovic avtjäna en annan påföljd än han dömts till i Sverige.
- Följden skulle bli att han omöjligtvis kan bli överförd och får därför stanna kvar för att vårdas i Sverige, säger Gunnar Holmberg.
I många europeiska länder finns ingen direkt motsvarighet till det svenska begreppet ”allvarlig psykisk störning”. Vanligt är i stället att man använder sig av otillräknelighetsbegreppet.
För att räknas som otillräknelig enligt den definition som används i exempelvis Holland, Frankrike, Italien och Norge, krävs en mycket allvarlig psykisk sjukdom.
Lagen om ”internationellt samarbete rörande verkställighet av brottmålsdom” bygger bland annat på den så kallade överförandekonventionen från 1983. Syftet med lagen är att underlätta överförandet av dömda mellan länder för att på så sätt främja den dömdes återanpassning till ett laglydigt liv i det land man kommer att vistas i efter frisläppandet. Det har också betydelse om man har anknytning till eller släkt i det land där man vill avtjäna sitt straff.
Om Mijailo Mijailovic döms till fängelse är det till svenska Kriminalvårdsstyrelsen han får ställa sin ansökan. Ansökan skickas via justitiedepartementet till kriminalvårdsmyndigheterna i Serbien-Montenegro som har att ta ställning till om man kan ta emot Mijailovic och låta honom avtjäna straffet där. Om de möjligheterna finns - och om Mijailovic accepterar eventuella villkor om exempelvis frigivningsregler och annat i den serbiska lagstiftningen - beviljar Kriminalvårdsstyrelsen ansökan och Mijailovic kan flyttas.
I den händelse Mijailovic döms till rättspsykiatrisk vård är proceduren liknande med den skillnaden att det är till Socialstyrelsen Mijailovic ska ställa sin ansökan. Skillnader i de olika ländernas juridiska definitioner på psykisk sjukdom kan komma att omöjliggöra överförandet.









