- Från och med i år expanderar vi kraftigt i de fyra Ringhalsverken i Varberg. Under sju år framåt görs investeringar på totalt 13 miljarder kronor i effekthöjningar, ny teknik och underhåll, säger Jan Edberg, vd för Ringhalsgruppen där Barsebäcksverket ingår.

Egentligen borde Jan Edberg hålla ett gravtal där han står på podiet i Barsebäcksverkets hörsal och ska svara på press och myndigheters envisa frågor om vad som ska hända nu, när verkets reaktor 2 kopplas ur.

Men svensk kärnkraft kommer inte att dö med Barsebäck, är Edbergs budskap.

- Om tio år produceras det mer kärnkraft i Sverige än i dag, trots nedläggningen i Barsebäck, säger han.

Förutom investeringarna i Ringhals finns, enligt Edberg, liknande planer för de övriga verken i Oskarshamn och Forsmark. Totalt finns 25 miljarder kronor till investeringar i kärnkraftverken. Effekthöjningen kommer att motsvara tre Barsebäcksreaktorer, säger han.

- Men elen från Barsebäck kommer aldrig att ersättas med något annat än kolkraft, säger Edberg.

De anställda på Barsebäck - i reaktorrum, turbinhall eller på kontoret - vill driva verket vidare. Det handlar om 360 jobb, men också om att hålla uppe energiproduktionen, enligt platschefen Leif Öst.

- Barsebäck har tjänat oss troget i 30 år och har många år kvar att ge. Det borde fortsätta drivas så länge det är ekonomiskt lönsamt, säger Öst.

Andra på verket säger att Barsebäck blivit en politisk gisslan efter att genom alla år stått som symbol för den onda kärnkraften. Barsebäcks enda fel är läget, säger en av rösterna, bara tjugo kilometer från miljon- och huvudstaden Köpenhamn.

Stängs Barsebäck kanske Sveriges regering äntligen kan sluta ”kärnkraftsfred” med den danska regeringen och samtidigt mildra den svenska motståndsdebatten, tror en annan röst på verket.

- Vi har fonderat fyra miljarder kronor som ska bekosta avvecklingen, säger Leif Öst.

Han svarar inte direkt på om de pengarna verkligen kommer att räcka.

- Staten ska ersätta merkostnaderna, men det vill jag inte prata om eftersom våra förhandlingar med regeringen pågår, säger Öst.



När generatorn i Barsebäck 2 kopplas bort vid midnatt den 31 maj återstår drygt tjugo år tills verket kan rivas.


Bränslestavarna ska svalkas i bassänger och samtidigt tappa i strålningsdos.


Reaktorn ska laddas ur 2006-2008 och specialfartyget Sigyn kör kärnbränslet till mellanlagring i Oskarshamn.


Barsebäck körs i så kallad servicedrift fram till 2017 och 2020 börjar rivningen som beräknas pågå till 2028.


Reaktortanken kan 2025 komma att hamna i ett särskilt bergrum i Östhammar. Där får den vänta på att Sverige runt 2045 inviger en anläggning för slutförvaring av kärnbränsle. Var den ska ligga är inte bestämt, Svensk Kärnbränslehantering (SKB) väljer mellan Oskarshamn och Östhammar.