Risken för kärlsjukdom i benen ökar med stigande ålder. Uppskattningsvis mellan 10 och 20 procent av alla pensionärer är drabbade av dålig blodcirkulation.

I lindrig form upplevs smärtorna som kramp i benen som släpper om man stannar och vilar en stund, till exempel står och tittar i ett fönster. I allvarligare fall kan det leda till livshotande blodpropp.

Men flera av de vanliga behandlingsmetoderna går över huvud taget inte att bedöma eftersom det saknas vetenskapligt bevisade studier, konstaterar SBU, Statens beredning för medicinsk utvärdering, i en rapport som ­publiceras i dag.

Bevisad effekt saknas för bland annat medel som ska förhindra blodpropp, behandling med hormoner, syrgasbehandling i tryckkammare, och ryggmärgsstimulering. Det gäller även för E-vitamin, B-vitamin/folsyra, Omega-3, vitlök och örtblandningen Padma 28.

Däremot finns ett begränsat vetenskapligt stöd för att natur­läkemedlen Ginko biloba och levokarnitin kan göra det lättare att gå liksom fysisk aktivitet och gångträning.

Inte heller för de vanliga kirurgiska ingreppen, by-pass och ballongsprängning, finns studier som är vetenskapligt upplagda med jämförande kontrollgrupper.