Foto: ingvar karmhed/tomas oneborg
Uppe på Industrigatan i Märsta ligger sedan i december 2007 Sodexos matfabrik. Längs det löpande bandet görs den sjukhusmat som sedan den 1 april i år levereras till Stockholms akutsjukhus i svarta portionslådor.
När Sodexo den 28 januari 2008 invigde matfabriken var det med perfekt timing. Två veckor senare lanserade det multinationella företaget vad man i ett pressmeddelande kallade ”en helt ny måltidsservice för sjukhus, som endast är möjligt i ett modernt utrustat kök.”
Då återstod bara 11 dagar innan landstinget skulle dra igång Sveriges största upphandling någonsin av just sjukhusmat.
När Sodexo i juni samma år skrev under ett kontrakt med landstinget värt 1,6 miljarder var det efter en upphandling utan konkurrerande anbud.
Det var våren 2007 som Stockholms läns landsting beslutade att upphandla maten. Istället för att ha egna kök skulle patientmaten levereras utifrån. Som SvD tidigare berättat gick upphandlingen inte rätt till: Landstingsrådet Maria Wallhager (FP) lät tjänstemän ratta hela affären. Det trots att fullmäktige gett politikerna i produktionsutskottet i uppdrag att hålla i upphandlingen.
Det såg ut att bli en hård kamp om miljardkontraktet. Sodexo är världens näst största cateringföretag. Man dominerar den amerikanska marknaden med kontrakt på leveranser av bland annat måltider till sjukhus, fängelser och militärbaser. Värsta konkurrenten Compass-gruppen är störst i världen och driver svenska bolaget Medirest.
Det var väntat att inga mindre firmor skulle kunna tävla. ”Få leverantörer har tillräckligt stor kapacitet”, skrev upphandlarna på landstinget själva då de drog upp strategin i februari 2008. Bara tre till fyra företag ansågs då vara potentiella intressenter.
Men när anbudsförfrågan strax därpå gick ut hade nålsögat krympt ännu mer. Nu krävdes också erfarenhet från akutsjukvård, något som bara Sodexo och Medirest har. Men Medirest är ensam på marknaden i Region Skåne och lade aldrig ett anbud. Skälet vill vd Jonas Siljehammar inte gå in på när SvD frågar.
Och flera av kraven som landstinget ställde var skräddarsydda för Sodexo:
+ Istället för att godta att näringsinnehållet beräknas som ett snittvärde under en eller flera dagar krävdes nu att varje lunch och middag för sig skulle innehålla exakt 25 procent av det dagliga energibehovet.
+ Snäva gränser för hur mycket som fick komma från fett, kolhydrater och protein. Just den typen av portioner som Sodexos fabrik redan på plats i Märsta skulle erbjuda.
+ Ingen annan hade en nybyggd fabrik redo.
Företaget ISS Sverige, del av den världsomspännande ISS-gruppen, lämnade walk over efter att ha sett kraven som landstinget ställde.
- Sodexo var en befintlig leverantör. Då kan man kanske påverka kraven utifrån de förutsättningar som finns, säger Christer Ekelund, marknadschef på ISS.
Därmed återstod bara två som lämnade in anbud: Sodexo och Svenska Försvarsrestauranger, SFAB, som med storkoncernen Fazer Amica i ryggen överraskande ställde sig på startlinjen.
Men SFAB:s anbud räckte inte, ansåg tjänstemännen på landstinget. Det ansågs på flera punkter inte uppfylla de formella kraven. När företaget ville komplettera sin ansökan blev det kalla handen. Landstinget påstod då att SFAB brast i finansiell styrka och teknisk kompetens.
Så kvar i loppet när det började på allvar var bara Sodexo. Företaget kunde i juli 2008 när upphandlarna låg tre månader före sin tidtabell underteckna rekordavtalet.
SFAB överklagade till länsrätten där man begärde att hela upphandlingen skulle rivas upp och göras om. Landstinget bestred att SFAB:s bud skulle varit billigare och förklarade, utan vidare motivering, att även om anbudet kvalificerat sig så skulle Sodexo ha fått kontraktet.
- Vi tyckte dels att vi själva inte blivit korrekt bedömda, och dels att Sodexo släpptes igenom för lätt. Sodexo redovisade till exempel inte heller momsen på det begärda sättet men bara vårt anbud underkändes, säger Thomas Dahlstedt.
Länsrätten avslog överklagandet av formella skäl. SFAB:s anbud uppfyllde inte alla krav och bolaget kunde därmed inte ha lidit ekonomisk skada. Beslutet innebar att sakfrågorna i överklagandet aldrig prövades.
Landstingets chefsjurist Anne Rundquist säger att det inte är vanligt att bara ett anbud tävlar i en stor upphandling.
- Nej, det är inte vanligt. Ibland tycker man att det är ett problem. I det här fallet tyckte man inte det och jag vet ärligt talat inte varför, säger Anne Rundquist.
Nu väntar Sodexo på att nästa steg i landstingets upphandling ska öppna fler sjukhus. Som SvD rapporterat planeras heller inget storkök i Nya Karolinska i Solna. Enligt Sodexos driftsdirektör Ingvar Andersson kan anläggningen i Märsta öka sin produktion av mikromaten SoFresh.
SvD: Hur mycket visste ni om vad landstinget skulle kräva av en anläggning innan ni byggde?
– Ingenting alls. Bakgrunden till att vi byggde ut det gamla flygköket var att Karolinska i Solna bestämde sig för att stänga sitt kök. Det hade ingen koppling till upphandlingen.








