Foto: svd
Drygt 6000 telefonsamtal och 2979 faktiska anmälningar fick Trafikkontoret ta emot förra veckan från stockholmare som inte var nöjda med sophämtningen. Redan när snön kom började felanmälningarna komma. Fram till nu har det handlat om mellan 400 och 700 i veckan.
Men förra veckan exploderade anmälningarna om överfyllda soprum till följd av utebliven sophämtning.
Samtidigt lämnade sopentreprenörerna själva in 3400 avvikelser, där de skrivit att de av olika anledningar har stött på problem med hämtningen. I första hand är det tidsbrist som anges, 1500 avvikelser handlade om just detta. Andra skäl som uppges handlar om framkomlighet och arbetsmiljö. Med sopberg som vuxit till ansenlig storlek har sopentreprenörerna nu svårt att klara av sina områden på utsatt tid.
Men på Stockholms stad skärper man nu tonen mot entreprenörerna.
– Entreprenörerna har åtagit sig att lösa uppdraget, så då får man se till att lösa det. Det är inte så att snö är ett giltigt skäl för att inte hämta soporna. Man måste räkna med att det kan komma snö och att det kan bli driftstörningar, säger Katarina Jönsson vid Trafikkontoret, ansvarig för insamling av hushållsavfall.
Staden har nu krävt in handlingsplaner från samtliga sopentreprenörer för att höra hur de ska klara av att samla in soporna.
I början av februari kom en dom från Arbetsdomstolen (AD) som gäller om företaget Liselotte Lööf AB (LLAB) har rätt att införa månadslön för tolv sopåkare i Stockholm under pågående avtalsperiod istället för dagens system.
Sopåkarna i Stockholm får i dag lön efter hur mycket sopor de hanterar - ett slags ackordssystem. Den fasta månadslönen skulle innebära att åkarna riskerar att få 7 000 kronor mindre i lön i månaden - och förlängd arbetstid.
Men enligt Trafikkontoret ska inte detta påverka hur leverantören utför sitt uppdrag.
– Det blir en diskussion mellan vår entreprenör och deras arbetstagare. Det är de som är ansvariga för arbetstagarnas arbetsmiljö och det har vi tydligt utformat i våra avtal, säger Katarina Jönsson.
Jesper de Ruvo, vd för Resta som är den största sopentreprenörerna i Stockholm Stad, tycker att kraven på fastighetsägarna är för slappa.
– Stockholm ligger långt efter andra storstäder när det gäller organiserade hämtförhållanden. I Malmö och Göteborg så ställs det krav på att fastighetsägaren måste skotta. Och har man ett abonnemang på fyra säckar så hämtas det fyra säckar. I Stockholm så måste vi hämta oavsett hur det ser ut, säger han.
Enligt Jesper de Ruvo har den senaste tidens snövallar och växande sopberg gjort att bägaren runnit över för sopåkarna som nu tvingas ta hand om berg av sopor i soprummen, trots att avtalen med fastighetsägarna gäller en viss bestämd kvantitet.
– Vem ska stå för det nu? Enligt Arbetsmiljöverket får vi inte lyfta kärlen över snövallarna. Vi gör vårt bästa, men vi har 100 sopgubbar med en egen vilja.









