Enligt uppgifter till TT höjdes misstankegraden mot 42-åringen på torsdagskvällen till sannolika skäl. Han delgavs också misstanke om barnpornografibrott. Vittnen säger till polisen att de har sett mannen i Stjärnsund i större utsträckning än vad han själv uppgett. Enligt de nya uppgifterna ska 42-åringen ha stannat med sin bil på orten, något som mannen förnekar.

Något är på gång, säger byborna i Stjärnsund. Polisen har kommit tillbaka och på fredagen planeras en större sökinsats. Det ryktas om att det finns vissa områden som är mer intressanta än andra. I onsdags spreds uppgiften att Engla hade hittats.

– Det här är ett trauma för de som bor här. Det är inte lätthanterligt. De vill så väl och vi får in väldigt många olika tips, säger Per Alqvist, hundförare vid polisen i Dalarna.

Den större sökinsatsen går ut på att göra omsökningar med nya inriktningar mot den misstänkte 42-åringen. Bland annat kommer sökningar att göras på den väg som mannen kan ha kört när han lämnade Stjärnsund.

– Det blir mer strukturerat. Det är nya platser och vägar som kan komma i fråga, säger Patrik Åkerlund, insatschef för polisen.

Omkring 20 poliser ska delta i det nya sökandet som drar i gång klockan sju på fredagsmorgonen. Tre timmar senare i Falun avgörs det om den misstänkte 42-åringen ska häktas. Mannen begärdes i går häktad som skäligen misstänkt för människorov, det är den lägre misstankegraden.

Först vid häktningsförhandlingen kommer åklagaren att lägga fram de bevis som ligger till grund för begäran. Vilka bevis det handlar om vill varken åklagare Patrik Säflund eller polisen gå in på. Åklagaren bedömer att det finns risk för att 42-åringen undanröjer bevis eller försvårar utredningen om han släpps. Han tros också kunna återfalla i brott. Ytterligare ett skäl som anges är att mannen hålls i förvar i avvaktan på ”ytterligare utredning”, exempelvis en teknisk analys.

På torsdagen var ungefär 40 frivilliga ute och sökte i Stjärnsund. Skallgångskedjorna har ersatts av ett utökat letande i bil. Den nya samlingspunkten är Fridhem, den kursgård som Englas mamma driver. Själv orkar hon inte hålla i all organisation, men det är hennes önskan att sökandet fortsätter.

– Man måste göra något, annars gråter man bara, säger Marianne Mellgren, vän till familjen.

Hon har sökt av ett område med hund på order av polisen. De nya sökningarna har gjorts i ett större område. Den misstänkte 42-åringens ort har genomsökts och enligt uppgift till SvD har en husvagn beslagtagits. Polisens presstalesman Sven-Åke Petters kan inte bekräfta de uppgifterna.

Den misstänkte 42-åringen erkände på torsdagen att han kört genom Stjärnsund på väg hem från Hedemora. Han nekar till att ha sett eller haft någon kontakt med tioåriga Engla.

Han fångades på bild av en person som provade sin nya kamera och det var enligt polisen så 42-åringen till en början blev intressant i utredningen. Samma person tog omkring en minut tidigare en bild på Engla som var på väg hem på sin cykel. Den bilden är polisens sista spår av flickan.