Den 31-åriga kvinnan blir kvar i häktet i väntan på domen som kommer på onsdag i nästa vecka.
Risken finns, enligt åklagaren, att hon försöker ta livet av sig och att hon också försöker skada sin 14-årige son, det enda av sina fem barn som hon inte antingen dödat eller lämnat bort.
- Hon har ännu inte förstått hur människor ser på henne och det hon har gjort. Om hon försätts på fri fot finns risken att hon får detta klart för sig och det kan få ödesdigra följder, förklarade chefsåklagare Eva Finné i sin slutplädering i målet i Nacka tingsrätt igår.
Båda sidor i målet, åklagaren och kvinnans försvarare, advokat Bengt Söderström, är överens om att kvinnan ska dömas för barnadråp i två fall. Men åklagaren vill döma henne till fängelse och försvaret vill att hon ska dömas till rättspsykiatrisk vård.
Som grund för yrkandet på vård åberopar försvaret ett utlåtande från Socialstyrelsens rättsliga råds expert, professor Anders Forslund. Han anser att kvinnan led och lider av en allvarlig psykisk störning och
därmed inte kan dömas till fängelse. Rättsliga rådet är oenigt, men menar att hon led av en psykisk störning som inte kan betecknas som allvarlig. Samma slutsats dras i den rättspsykiatriska undersökning som gjorts på Huddinge sjukhus.
Går tingsrätten på denna linje kan den döma till fängelse men också till vård.
Chefsåklagare Eva Finné pekade på hur rationellt kvinnan agerat i samband med förlossningarna. Hennes psykiska störning tar sig främst uttryck i att hon tränger bort obehagliga saker. Graviditeterna lyckades hon tränga bort.
Men när det blev dags att föda agerade hon rationellt och kallt: strypte barnen till döds 45 minuter efter födelsen, packade in dem i handdukar och plastpåsar och lade dem i frysen. Därefter städade hon och tvättade av sig blodet.
Att hon upprepat beteendet, det första barnet dödades för nio år sedan och det andra för tre och ett halvt år sedan, är en försvårande omständighet, enligt åklagaren.
Hon menar att straffvärdet på brotten ligger på åtta år. Maximistraffet för
barnadråp är annars sex år. Men det finns också förmildrande omständigheter som gör att påföljden kan stanna på sex år, menar hon.
Advokaten Bengt Söderström pekade på att straffskalan varierar mellan 14 dagar och sex års fängelse och att ingen dömts till mer än 12 månader i de åtta fall av barnadråp han funnit sedan 1977.
99F
08-13 56 93, peter.carlberg@svd.se
Peter Carlberg
Toppnyheter SvD.se
-
”Pressa Ecuador för att få Assange utlämnad”
Kräver att Sverige agerar.
-
Specialutbildade hundar sätts in
Tornadoknep räddade skolbarns liv.
-
Bergmans försvunna brev var på Bukowskis
Nu ska polisen utreda hur de hamnade där.








