Efter moget övervägande har prinsessan Madeleine och Jonas Bergström fattat ett gemensamt beslut att gå skilda vägar, skriver hovet på sin hemsida.

De har kommit fram till att det bästa för dem är att de går vidare på var sitt håll.

Prinsessan Madeleine och Jonas Bergström vädjar om att medierna visar dem respekt och hänsyn inför detta beslut.

De behöver lugn och ro i denna svåra situation, uppger hovet och fortsätter: Mediernas extrema bevakning underlättar inte situationen för dem.

Hovet ber om förståelse för att ytterligare uttalanden inte kommer att ges.

Prinsessan reste vid 12-tiden i dag med ett flygplan från Arlanda till New York, uppger flera medier. Det har under den senaste veckan spekulerats i att hon och fästmannen haft problem med sin relation.

Paret förlovade sig i augusti i fjol för att gifta sig någon gång under ”senhösten” i år eller ”under vintern 2011”.

Den 11 augusti visade prinsessan Madeleine nöjt upp sin förlovningsring inför det samlade pressuppbådet framför kungafamiljens sommarviste Solliden på Öland. Jonas Bergström hade friat under en sommarkväll i juni på den italienska ön Capri.

- Jag föll för hennes vackra blå ögon och för hennes härliga skratt, sade Jonas Bergström till medierna.

De två träffades första gången då prinsessan var 17 år, även om det dröjde ett antal år innan de blev tillsammans.

- Han är världens snällaste person, oerhört omtänksam och en underbar vän, sade hon då.

Men tidigare den här månaden meddelade drottning Silvia att det inte skulle bli något bröllop i år.

- Tyvärr blir det inget bröllop i år. Det säger sig självt. Det är väldigt mycket som händer just nu och det är väldigt intensivt. Så jag tycker att Madeleine har rätt till en lugn tid kring sitt eget bröllop, sade drottningen till Aftonbladet.

Kronprinsessan Victorias och Daniel Westlings bröllop äger rum den 19 juni.

Mer läsning