Den uppslitande partiledarstriden inom Kristdemokraterna riskerar att ge övriga alliansen dålig nattsömn. Om inte KD snart får fast mark under fötterna kan Moderaterna dra slutsatsen att det bästa är att gå på jakt efter KD-väljare för att inte riskera att förlora regeringsmakten.

Under hela sitt politiska liv har kristdemokraten Mats Odell tvingats spela andra fiolen. Igår blev det klart att valberedningen inte heller ser någon tyngre roll för honom. En majoritet av kristdemokraterna vill att Göran Hägglund ska fortsätta att leda partiet och det mesta talar nu för att han får förnyat förtroende på KD:s riksting i slutet av januari.

Men utgången av valberedningens arbete handlar mer om att utmanaren är slätstruken än om att Göran Hägglund har ett oreserverat stöd i partiet.

Under den här hösten har för första gången partiet som gett snällismen ett ansikte visat klorna. Det handlar inte bara om det genuina motståndet i vissa mer värdekonservativa grupper mot partiledarens liberala framtoning utan också om en helt legitim frustration över att Göran Hägglund inte har förmått att lyfta partiet upp på säker mark ovanför fyraprocentsspärren.

I både valet 2006 och 2010 har partiet visserligen med marginal klarat spärren. Men mellanvalsperioderna är ökenvandringar i opinionsmässig skugga, vilket lett till konstant magont bland ledande KD-företrädare.

Och i jakten efter en politik som lyfter har KD-ledaren och hans omgivning visat en vilsenhet mot värderingarna. Göran Hägglund har redan bytt strategier fler gånger än vad som är nyttigt för trovärdigheten.

Det finns visserligen exempel på partiledare som efter fler år i det politiska bakvattnet har lyckats slå igenom, läs: Leijonkungen. Men i dagsläget är det fler än KD:s medlemmar som bör vara bekymrade. Fram tills nu har alliansen behövt alla sina fyra beståndsdelar för att vinna regeringsmakten.

I den stora SCB-mätningen nyligen hamnade KD utanför riksdagen och det vägde jämnt mellan de rödgröna och M, FP och C. Konflikterna inom Kristdemokraterna riskerar att skada inte bara partiet utan också alliansprojektet.

SCB-mätningen visade också att KD-sympatisörer har börjat ta sin tillflykt till Moderaterna. Ett moderat parti med till synes omättliga ambitioner kan i det här läget ta det säkra före det osäkra och försöka sätta i sig återstoden av Kristdemokraterna. Om regeringsmakten står på spel lär Fredrik Reinfeldt och hans strateger inte ha några betänkligheter.