Vårbudgeten läggs fram för riksdagen idag. Men den är ingen riktig budget med konkreta löften och pris för reformerna. De preciseringarna kommer i höst.
Anders Borg har också ställt in den traditionella budgetpromenaden till riksdagshuset.
Men budgetens texter har förhandlats ingående i regeringen. Det är viktigt för partierna att redan nu låsa in sina hjärtefrågor inför höstbudgeten, även om det sker utan detaljer och siffror.
Enligt vårpropositionen som TT läst räknar regeringen med en tillväxt på 2,1 procent i år, men bara med 1,8 procent 2009. Det är betydligt lägre än i höstas då Borg trodde på en tillväxt på 3,2 och 2,5 procent för 2008 och 2009.
Och arbetslösheten väntas öka igen nästa år till 6,1 procent.
De politiska riktlinjerna som presenteras i vårpropositionen fokuserar på åtta områden.
I förra veckan utlovade alliansledarna nya skattesänkningar nästa år, både för låg- och medelinkomsttagare och för personer med statlig skatt. Det blir olika delförslag, där sammansättningen, omfattning och takt för genomförandet varierar. Det blir det ekonomiska läget som avgör.
En särskild satsning i höstens budget ska också göras för att stärka ekonomin för de sämst ställda pensionärerna.
Andra områden som regeringen vill satsa på är infrastruktur, skola, forskning, integration och psykiatri. Men regeringen kommer också att dra upp riktlinjerna för de fortsatta besparingarna inom försvaret.
Statsskulden minskar nu i snabb takt. Mellan 2007 och 2011 kommer den att halveras från 1115 miljarder kronor till 567 miljarder kronor. Det motsvarar 15,3 procent av BNP.
Men år 2010, när statsminister Fredrik Reinfeldt fyller 45, kommer skattetrycket att ligga på 46,6 procent av bruttonationalprodukten (BNP). Hans förhoppning om att båda skulle kunna fira 45 under valrörelsen grusas.
Konjunkturinstitutet (KI) uppskattar i sin senaste prognos att regeringen kan satsa 30 miljarder kronor på ofinansierade skattesänkningar och reformer nästa år. Men regeringen vågar sig inte på några siffror utan konstaterar bara att det finns ett visst reformutrymme och att det går att lätta lite på bromsen.
Som läget ser ut idag är det inga problem att klara överskottsmålet i statens finanser. Regeringen räknar med ett finansiellt sparande på 2,9 procent av BNP i år och 2,5 procent nästa år.
Löften trots lägre tillväxt
Finansminister Anders Borg räknar med lägre tillväxt och därmed risk för högre arbetslöshet. Men i årets vårbudget finns det löften till både pensionärer och inkomsttagare. Och statsskulden ska halveras på fem år.









