I maj förklarade Livsmedelsverket att man skulle göra egna tester av margarinet Becel pro.activ. Konsumenter i samverkan, Kis, hade låtit analysera margarinet och funnit höga resthalter av det cancerframkallande ämnet PAH.
Men i mitten av juni meddelade Livsmedelsverket att det norska laboratoriet Niva erkänt ett fel och att ett omtest visat på betydligt lägre halter. - Vi anlitade samma laboratorium som Livsmedelsverket själva anlitat. Det är mycket märkligt att man så snabbt accepterar det nya testresultatet, säger Kis ordförande Bengt Ingerstam. I ett öppet brev till Livsmedelsverket hänvisar Kis till EU:s vetenskapliga kommitté som funnit att PAH medför så stora risker för cancer och genetiska skador att ämnet inte alls bör finnas i mat. Som SvD tidigare berättat utreder EU-kommissionen nya hårda gränsvärden för en rad produkter. - Vid det nya testet tycks laboratoriet i vissa fall ha använt en trubbigare analysmetod. Det är obegripligt att Livsmedelsverket godtar detta utan en egen utredning, säger Bengt Ingerstam.
I Sverige finns ett gränsvärde för olivrestolja men inte för margarin. Eftersom konsumenter äter mer margarin än olivrestolja, anser Kis att exponeringen även med det nya testresultatet blir större än i de fall då Livsmedelsverket ingripit mot olivrestolja. Enligt EU:s vetenskapliga kommitté kan halter som är en tredjedel av vad Niva-laboratoriet kunnat upptäcka med sin metod, orsaka förhöjd cancerrisk. - När man kommer ner i så små halter blir felmarginalen nästan lika stor som det uppmätta värdet. Blir det ett så lågt gränsvärde blir man tvungen att utveckla analysmetoderna, säger Öyvind Skaugerud, forskningschef vid Niva till SvD. Han säger att Niva självmant gjorde om testet då resultatet avvek från det som presenterats av två andra laboratorier. Något man uppmärksammats på av Unilever.
Enligt Ulla Nordström på Livsmedelsverket har Unilever visat tillfredsställande resultat från sin egenkontroll. En finländsk studie har också visat på godtagbara PAH-halter i margarinet.
Är det inte märkligt att laboratoriet, som ni själva anlitar, gör ett så grovt fel? - Jo, visst är det konstigt. Ett problem är att Niva-laboratoriet inte är ackrediterat för att göra den här sortens PAH-analyser. Faktum är att det nästan inte finns några laboratorier som är ackrediterade, säger Ulla Nordström.
Är det finländska laboratoriet som visade på låga halter ackrediterat? - Det vet jag inte, det utgår jag ifrån. Det måste du fråga dem om, säger Ulla Nordström.








