Bara några veckor innan skolskjutningen i Tusby utanför Helsingfors fick den 18-årige gärningsmannen sin vapenlicens. Det gjorde att han kunde köpa ett handeldvapen - ett vapen som han sedan använde när han sköt ihjäl åtta personer på skolan i går.

Men den 18-årige gärningsmannen är långt ifrån ensam om att vara ung och äga ett skjutvapen i Finland. Enligt nyhetsbyrån Reuters är 38 000 finländska tonåringar registrerade som jägare och har därmed rätt att äga ett vapen.

De finländska lagarna gör det nämligen möjligt för alla över 15 år att ansöka hos den lokala polisen om att få köpa ett skjutvapen. Medlemskap i en jaktklubb eller skytteklubb räcker som skäl för att myndigheterna ska godkänna ansökan.

Och så var också fallet med den 18-årige mördaren i Tusby - i oktober gick han med i en lokal skytteklubb och fick sin vapenlicens.

Men nu riktar finländarna sina blickar mot landets vapenlagar. Tidigare i år gick Finland emot ett förslag från EU-kommissionen om att endast myndiga personer ska få äga vapen. ”Det skulle skada ungas möjligheter att ha skytte och jakt som hobby”, menade landet.

Enligt förslaget skulle ungdomar med vapenintresse tvingas att alltid ha sina föräldrar eller en förmyndare med sig när de använder ett skjutvapen - något som skulle skada befolkningens möjligheter att bedriva jakt, ansåg Finland.

Dessutom menade landet att de låga brottsligheten gjorde det onödigt med fler restriktioner.

I går kom dock en liten vändning från de finländska myndigheterna. På en presskonferens sade statsminister Matti Vanhanen att den åsikten kan komma att ändras efter skolmassakern.

- Det här kommer självklart att påverka våra åsikter om handeldvapen, sade han och berättade att regeringen ska ta upp frågan senare.

Vapeninnehavet i Finland är stort, visar en undersökning från Geneve-baserade Gradutate Institute of International Studies. I deras studie över innehav av handeldvapen hamnar Finland på plats tre över de länder i världen där det finns flest skjutvapen per 100 invånare, rapporterar AP.

I Finland finns 56 skjutvapen per 100 personer - en siffra som ska jämföras med 31 per hundra personer i Sverige och sex per hundra personer i England och Wales. I topp ligger USA och Jemen - i USA finns 90 skjutvapen per hundra personer och i Jemen 61 per hundra personer.