De vanligtvis försiktiga experterna i USA:s läkartidning Jama skräder inte orden när de kommenterar den nya studien om ökad risk för fetma och diabetes av läskedrycker.
–Att minska läskedrycksdrickandet ger oss äntligen den första bevisade möjligheten att bekämpa den växande fetmaepidemin liksom diabetesökningen, förklarar till exempel Caroline Apovian, läkare och forskare från Boston i USA, som skriver i den officiella ledaren i Jama.

Hon liksom forskarna bakom studien kräver nu att de amerikanska myndigheterna agerar: ändrar rekommendationer om sockerkonsumtion, speciellt läskdrickandet, och inleder aktioner för att få amerikanerna att dricka mindre läsk.
Också professor Åke Bruce vid svenska Livsmedelsverket välkomnar den nya rapporten:
– Mycket glädjande och ytterligt värdefullt att så tunga bevis nu kunnat tas fram, säger han.
Han ingår tillsammans med bland annat Liselotte Schäfer Elinder vid Folkhälsoinstitutet i den grupp som regeringen tillsatt för att ta fram förslag till åtgärder mot fetmaökningen:

– Självfallet har vi diskuterat sockerkonsumtionen, inklusive läskedrycksdrickandet, i vår grupp. Nu får vi ytterligare orsak att intressera oss för detta och ta ställning till eventuella förslag till åtgärder,säger Liselotte Schäfer Elinder.
De enda missnöjda är inte oväntat den mäktiga sockerindustrin och läskedryckstillverkarna. I ett pressmeddelande tog redan på tisdagen USA:s Bryggareförening skarp avstånd från studien och dömde ut den som oansvarig och ovetenskaplig.
– Det är helt fel att enbart peka ut en enda faktor bakom diabetes och fetma. Orsakerna är fler och mer komplexa, säger också Magnus Nelin vid Coca Cola Drycker Sverige AB.

Sambandet mellan den starkt ökande konsumtionen av sockrade läskedrycker – i Sverige från 498 miljoner liter 1990 till 687 miljoner 2003 – och fetma är ingalunda ny. Misstankar har funnits länge och vissa, om än osäkra, bevis har framkommit.
Vad som nu hänt är att en av världen mest renommerade och berömda vetenskapliga epidemiologiska studier tagit sig an ämnet.
Den har fått sitt höga anseende därför att den omfattar totalt närmare 100 000 amerikanska sjuksköterskor som undersökts i flera årtionden för en mängd olika hälsofrågor. Studien genomförs av världsledande forskare i Boston.

I onsdagen Jama rapporterar de om 51 603 sjuksköterskor som undersökts regelbundet under hela 1990-talet vad gäller bland annat vikt och konsumtion av mat och dryck.
Slutsatsen är att de kvinnor som under 1990-talet började dricka mer läsk ökade i vikt. Mest gick de kvinnor upp som ändrade sitt drickande från en läsk eller mindre per vecka till en eller mer per dag. De ökade i genomsnitt knappt 10 kilo från 1991 till 1999.

För den fruktade komplikationen typ 2-diabetes var siffrorna än mer alarmerande. 741 av de undersökta kvinnor fick diagnosen diabetes under studietiden Det visar sig att de som drack mest läsk (en eller fler per dag) hade 83 procent ökad risk att få diabetes jämfört med dem som drack mindre än en läsk i månaden. Riskerna gäller vanlig läsk men inte light-produkter.
Sjuksköterske-studien är också – även det inte sägs direkt – ett starkt stöd för de kontroversiella teorierna om sockrets hälsofarlighet och centrala roll för fetma lanserade bland annat av Robert Atkins och Michel Montignac.