De flesta som kommenterar är upprörda över Skatteverkets agerande. Många menar att det inte är värt de pengar det kostar att ta processen vidare till kammarrätten.

Signaturen Räddaren i nöden skriver:

”Snälla Skatteverket. Jag är fattig men har rent mjöl i påsen. För att undvika att ni slösar med mina och andras skattepengar så ser jag ingen annan utväg än att göra min medborgerliga plikt. Jag skänker mer än gärna den där kronan. Se det som en julklappsgåva från tomten själv, fast jag är kvinna och allt.”

Många håller med henne och tycker att Skatteverkets resurser ska läggas på annat än att överklaga småsummor och misstag, men signaturen Niklas menar att det handlar om principer:

”Ni verkar inte förstå att om han slipper betala så kommer alla att försöka betala in en krona mindre än vad beloppet är. Är du skyldig ett visst belopp ska ju allt betalas.”, skriver Niklas.

En namnlös skribent håller med Niklas om att Skatteverket nog vill statuera exempel, men tycker inte att det är någonting postivt.

”Det är ju riktigt löjligt att Skatteverket slösar på våra pengar på det här sättet. Det gör ju mer ont än gott, en rättegång kostar väl bra mycket mer än 500 kronor. Fast det kanske är ett volontärarbete som utförs? Låter snarare som att Skatteverket vill sätta exempel.”, kommenterar denne.”

En läsare som kallar sig för Matte tycker att Skatteverket tar för lite hänsyn till individer. Enligt läsaren ser verket för lite till olika falls särart och de förhållanden under vilka de har uppstått. På Skatteverket ser man inte människor, bara personnummer, tycker signaturen Manne.

Signaturen V hör till dem som ger verket rätt och tycker att kronan är oviktig men att principfrågan måste prövas.

”Förmodligen vill Skatteverket hindra att en praxis bildas.” skriver V.