I ett nytt förslag vill regeringen återinföra lågstadielärarutbildningen. Beskedet har lockat läsarna på SvD.se till en livlig debatt. Kommentarerna är många, men meningarna går vitt isär på SvD.se.
Signaturen Lollo tror att det blir positivt för många barn att få ha en lärare istället för olika i olika ämnen. ”Vi är inte lika, och många, många barn klarar inte av att byta klassrum eller lärare och för dem kan detta förslag bli drömmen om en bra skolgång. En klasslärare och ett klassrum ses ofta som en förlegad historia men lärarna är inte som lärarna var förr”, skriver hon.
En läsare som kallar sig Null är inne på samma linje; ”Barn i lågstadiet har garanterat andra behov än barn i högstadiet. Trygghet och kontinuitet borde vara prioriterat där. Gissar att lärarna är emot detta då lågstadielärare säkert får lägre anseende, men det kan man jobba med i utbildningen genom att fokusera mer på barnpsykologi, pedagogik.”
Men långt ifrån alla håller med. Många tycker att det är alltför mycket hattande mellan olika system i skolan. ”Detta är bara ännu ett experiment igen, av denna borgerliga regering.
De lever tydligen bara i en schablonvärld, som de skall rätta allt efter. Tänk om de två största partierna under en mandatperiod fick tvingas att jobba samman ett majoritetsförslag, än denna mix som förekommer nu.” skriver Ulla.
Signaturen Kapitalist är inne på samma spår; ”Politiker kan omöjligen veta hur alla lärare bör vara utbildade. Istället för att centralisera alla makt över skolan till politikernas giriga, inkompetenta och korrumperade händer, så bör skolpolitiken avskaffas. Då fick de berörda, som är experter på området, nämligen föräldrar, elever, lärare och skolledare, bestämma.”








