- Det var otroligt svårt för mig att gå ut med beskedet - om KD hade haft majoriteten skulle ni ha fått era pengar, sade hon vid ett besök i Aneby på torsdagen, skriver Smålands-Tidningen.

Beskedet hon talar om var att regeringen sade nej till utredarens förslag om ekonomisk ersättning till fosterhemsbarn som farit illa.

- Jag lovar att driva på så att ni får era pengar, sade Maria Larsson enligt tidningen.

Maria Larssons uttalanden gjordes när hon träffade en av de första som ställde ersättningskrav på samhället, Peter Lindberg i Aneby, berättar Smålands-Tidningen. Han uttryckte sin besvikelse över hur frågan hanterats och undrade varför ersättningarna uteblivit.

- Det handlar bland annat om hur man ska hantera sekretessen för de som utpekats i utredningen. Men jag lovar att driva på frågan och få igång diskussionerna med oppositionen, sade Maria Larsson.

Vid besöket i Aneby kommenterade hon också rollen som regeringens budbärare, med ett negativt budskap till fosterbarnen, kontra sin egen och väljarnas inställning.

- Jag tycker det är viktigt att vi fortsätter allianssamarbetet och att Kristdemokraterna talar för de sociala frågorna. Vi fick igenom mycket i budgeten som tar sikte på de sämst ställda, sade Maria Larsson enligt Smålands-Tidningen.