”Om samarbete har förekommit mellan svenska och utländska myndigheter för att bedriva övervakning, utan att det varit sanktionerat från regeringen, är det ett brott mot de grundläggande fri- och rättigheterna”, säger Lars Ohly i en skriftlig kommentar.

Han vill att riksdagens konstitutionsutskott reder ut om svenska myndigheter varit behjälpliga vid övervakningen och registreringen. Han vill också veta om regeringsföreträdare gett samtycke till en sådan verksamhet.

I dag blev det också klart att åklagare ska granska USA:s agerande i Sverige.

Chefsåklagare Tomas Lindstrand vid Åklagarkammaren för säkerhetsmål har fått ärendet med den amerikanska säkerhetstjänstens övervakning av ambassaden på sitt bord, skriver Säpo på sin hemsida.

– Det stämmer att Säpo kontaktat mig, säger Lindstrand till SvD.se.

– Jag ska träffa dem under dagen hoppas kunna besluta idag om det blir en förundersökning eller inte. Det beror på vilket material de har och om det finns några frågor som kräver ytterligare arbete innan ett beslut kan fattas, säger Thomas Lindstrand.

Säpo har fått bekräftat att den amerikanska ambassaden har vidtagit övervakningsåtgärder av liknande slag som i Norge.

Det är dock inte klart om det handlar om brottslig verksamhet.

— Det är för tidigt att säga om det här handlar om olovlig underrättelseverksamhet eller inte, skriver Anders Thornberg, chef för Säkerhetspolisens avdelning för säkerhetsåtgärder, på Säpos hemsida.

Spaningen har bedrivts för att skydda ambassaden och andra platser där ambassaden bedriver verksamhet. Informationen har sammanställts och skickats till USA.

Verskamheten ska ha pågått i tio år, sedan 2000 – och ambassaden ska inte har informerat Justitiedepartementet, Utrikesdepartementet, Säkerhetspolisen eller Polismyndigheten i Stockholms län.