I en skrivelse till Åklagarmyndighetens utvecklingscentrum i Malmö, som bland annat hanterar klagomål mot åklagare, hävdar hon att brottsmisstankarna mot henne är grundlösa och inte går att styrka.

- Åklagarna tycks backa från sina initiala brottsmisstankar och har nu börjat prata om alternativa hypoteser. Det tolkar jag som att de själva inte tror på den brottsmisstanke som delgivits min klient, säger läkarens advokat Björn Hurtig till TT.

Läkaren greps på sin arbetsplats Astrid Lindgrens barnsjukhus i början av mars och häktades några dagar senare misstänkt för dråp. Hon släpptes fri redan efter tre dagar.

Kammaråklagare Elisabeth Brandt förklarade vid häktningsförhandlingen att läkaren genom en uppsåtlig aktiv handling givit en nyfödd flicka en dödlig injektion med morfin och tiopental, ett kraftig lugnande och sövande narkosmedel. Motivet trodde åklagaren var barmhärtighet då flickan var döende.

Det går inte, enligt advokat Hurtig, att utifrån koncentrationen av tiopental och morfin i barnets blod säkert fastställa hur stor dos som givits eller när den har givits.

En fråga som betecknas som särskilt intressant är att utredningen inte visar något om kroppens förmåga att förbränna mediciner vid tidpunkten då preparaten tillförts eller ens om hon levde eller redan hade avlidit när hon fick medlen.

Hurtig refererar i sin anmälan till ett sammanträde mellan honom, åklagarna, rättsläkaren, en farmakolog och en toxikolog från Rättsmedicinalverket.

Samtliga närvarande experter ska vid mötet ha uttalat att det inte är möjligt att utifrån de angivna värdena uttala sig om när, på vilket sätt eller i vilka mängder tiopentalet tillförts barnet.

Den misstänkta läkaren är tjänstledig med lön till dess att utredningen är avslutad.

- Hon mår så klart psykiskt dåligt av att ha det här hängande över sig. Hela hennes liv har rubbats liksom hennes framtida karriär i form av chanser till professurer, säger advokat Björn Hurtig till TT.

Flickebarnet föddes för tidigt med svår syrebrist. Under sitt andra levnadsdygn fick hon av misstag för mycket natrium av en sjuksköterska. Efter det visade ultraljud att hon led av dubbelsidig hjärnblödning. Spädbarnet var döende och bortom allt hopp när hon ska ha fått de dödliga injektionerna.

Fallet har upprört läkarkåren som hävdat att åklagarna inte rätt kan bedöma medicinska behandlingsmetoder.