Det står klart sedan kyrkomötet, kyrkans högsta beslutande organ, på torsdagen med bred majoritet röstat för förslaget om en välsignelseakt.

–Det är ett stort steg. Vissa kräver att homosexuella också ska få rätt till vigsel, andra är emot beslutet om välsignelse, säger kyrkomötets ordförande Gunnar Siggmark till SvD.se.

Han beskriver beslutet som ett steg i en utvecklingsprocess. Själv har han varit negativt inställd till välsignelse, men ändrat uppfattning.

– För mig är det stor skillnad mellan vigsel och välsignelse. En vigsel är mellan man och kvinna, men en välsignelse är mellan Gud och den enskilda människan. Därför tycker jag att det här är bra, förklarar han.

Nu ska kyrkostyrelsen utforma ett förslag på hur välsignelseakten ska se ut. Troligen får ceremonin ske i kyrkorummet, precis som vigslar, men det är alltså ännu inte helt bestämt. Reaktionerna inom kyrkovärlden är också blandade.

– Det är fantastiskt efter fyra decennier av utredningar att kyrkan äntligen fattat ett beslut som får praktiska konsekvenser för homosexuella, säger Lars Gårdfeldt, präst i Svenska Kyrkan och förespråkare för äktenskap mellan homosexuella.

Den viktigaste betydelsen, som Gårdfeldt ser det, är att beslutet sänder en signal till lagstiftaren att kyrkan i framtiden kan ta sitt ansvar och därför kan behålla vigselrätten vilket har ifrågasatts.

Han ser beslutet som ett stort steg framåt även om en del återstår. Bland annat pekar han på att homosexuella inte får samma rätt som heterosexuella att gifta sig i vilken kyrka som helst efter som de nya reglerna bara innebär att den egen församlingen måste ställa upp.

Han finner det också märkligt att det pågår en diskussion om hur själva ritualen ska gå till.

– Det finns ju en ritual redan, varför skulle den vara annorlunda när det handlar om homosexuella? Det är lika konstigt som om homosexuella skulle begravas på att annorlunda sätt, säger han.

Moderaten Staffan Holmgren tillhör de kyrkomötesledamöter som säger nej till en välsignelseakt.

– Man måste acceptera demokratiskt fattade beslut, men jag är ändå besviken att man valt att gå till beslut redan nu. Frågan är inte tillräckligt utredd, säger han.

TT: Vad saknas?

– Den samtalsprocess som pågår är inte slutförd. Frågan är inte förankrad på den lokala nivån, många tycker att det här är helt fel. Jag tycker också att det saknas en teologisk grund för en så kraftig förändring.

En välsignelseakt över en homosexuell parrelation strider av flera skäl mot både kyrkans trosbekännelse och tradition, tycker Holmgren.

”Tyvärr kommer detta beslut att försvåra en framtida dialog och vidgar klyftan mellan oss” skriver Anders Arborelius, biskop i Stockholms katolska stift i ett uttalande.

Men han skriver också att beslutet inte kommer att leda till att katolska kyrkan avbryter den ekumeniska dialogen med Svenska kyrkan.

Arborelius beklagar djupt att Svenska kyrkan inför en speciell välsignelseakt för homosexuella par.

”Beskedet är ett avsteg från den traditionella kristna synen på att det sexuella samlivet enbart hör hemma i ett äktenskap mellan en man och en kvinna, det heliga förbund som Gud själv instiftat”.

Britta Svensson, vice ordförande i Ekumeniska grupperna för kristna homo- och bisexuella samt transpersoner (Ekho), tycker däremot att det är ett viktigt steg att Svenska kyrkan officiellt sanktionerar en välsignelseakt och att det finns med som en gudstjänst.

– Vi är väldigt positiva. Vi tycker att det är på tiden att man faktiskt inkluderar homosexuella och bisexuella i kyrkans sfär, säger Sören Andersson, ordförande i Riksförbundet för sexuellt likaberättigande (RFSL).

–Homosexuella har alltid varit medlemmar i Svenska kyrkan men alltid blivit negativt särbehandlade. Det här är ett sätt att erkänna oss som människor, ett ställningstagande för att man ser relationen mellan samkönade par.

Han tror att dagens beslut kanske får stopp på den ström av avhoppare, bland homosexuella, från svenska kyrkan som skett de senaste åren.

– Det kanske till och med finns de som väljer att komma tillbaka, säger han.