Misstankarna mot kvinna som städade tåget är nu helt avskrivna. Istället pekar det mesta på en olycka, orsakad av allvarliga säkerhetsbrister hos SL och Arriva. Enligt kammaråklagaren Pär Andersson talar flera omständigheter för att tåget kom i rullning genom en olyckshändelse.
– Det finns ingeting i nuläget som talar för att hon medvetet körde iväg med tåget, säger Pär Andersson till SvD.se.
Sedan kraschen natten till tisdagen har en rad förhör hörts, både med anhöriga och räddningspersonal. Kvinnan satt fastklämd i tåget i två och en halv timme och var då till och från vid medvetande.
– Hon sade en del saker till räddningspersonalen om vad som kan ha hänt, säger Pär Andersson.
Samtidigt pekar även den tekniska utredningen i samma riktning. Både SL och Arriva uppgav i ett första skede att ingen obehörig kan köra tåget och menade att kvinnan medvetet måste ha tagit tåget. Men den versionen har de båda bolagen nu backat ifrån.
– Uppgiften vi fick var att en obehörig person inte skulle kunna köra tåget. Det talade starkt för att hon medvetet körde iväg med tåget. Men nu har tågbolagen ändrat sig och säger att det finns en del brister både i tåget och kring uppställningsplatsen, säger Pär Andersson.
Däremot vill åklagaren i nuläget inte gå in på detaljer kring vilka brister som funnits. Kvinnan vårdas fortfarande på sjukhus för allvarliga skador och har ännu inte hörts. Efter det förhöret kan dock brottsrubriceringen komma att ändras till arbetsmiljöbrott och misstankarna riktas mot SL och Arriva.
Tomas Hedenius, kommunikationschef på Arriva, kommenterar saken så här för SvD.se:
– Förundersökningen är inte nedlagd. Vi inledde vår undersökning omgående efter olyckan och vi har lite mer kunskaper nu om händelseförloppet och hur det skedde. Den kunskapen har vi hela tiden förmedlat till polisen. Men vi kommenterar inte våra tankar kring detta förrän polisutredningen är klar.
Inte heller SL vill idag kommentera att misstankerna mot kvinnan lagts ner, men enligt Henrik Palmér, sektionschef för lokalbanorna, är det inte troligt att den undersökning man gör själva tillsammans med Arriva kommer fram till något annat än åklagaren.
– Det finns flera olika scenarier kring vad som hänt, men det vore konstigt om vi kom fram till något annat än åklagaren, säger han till SvD.se.
Testa dig i senaste veckornas nyhetsquiz
Mer i ämnet
- fr 18 jan ”Hängdes ut helt felaktigt”
- ti 15 jan Risken för boende diskuterades aldrig
- Grafik: Så gick tågkrocken i Saltsjöbaden till
- ti 15 jan Pendeltåg kraschade rakt in i hus
- ti 15 jan Richard Herrey: De bände loss kvinnan
- ti 15 jan Här kraschade tåget in i huset
- Vet du mer? Maila webbredaktion@svd.se










