Sedan i fredags har över 3 000 svenska passagerare suttit strandade i Arbil i norra Irak.

Efter att svenska Luftfartsstyrelsen införde ett totalstopp för svenska flygningar till och från Irak har passagerarna nu börjat flygas hem.

Det två svenska bolagen Nordic Airways och Viking Airlines har sedan etableringen i området fungerat som en livlina för svensk-kurder från området, som sedan dess sluppit flyga via Turkiet eller an dra länder i regionen varifrån många av dem flytt.

Khaled Salih, förstetalesman för provinsregeringen i irakiska Kurdistan, är nu i Sverige för att få förbindelsen att fungera igen.

Den lokala regeringen värderar länken till Sverige högt - flera ministrar och höga tjänstemän i lokalstyret är liksom Khaled Salih själva svensk-kurder - och vill se en snabb lösning på låsningen.

- Det var ett förhastat beslut av de svenska myndigheterna att stoppa flygningarna. Luftfartsmyndigheterna har inte ens rådfrågat sin personal på plats i Arbil, säger han till SvD:s reporter Bitte Hammargren.

Khaled Salih konstaterar att flera andra länder tillåter sina bolag att flyga till Arbil. Endast Sverige har infört flygstopp.

Han framhåller att Iraks president Jalal Talabani regelbundet använder flygplatsen under sina statsbesök.

Att Luftfartstyrelsen infört stoppet - som av säkerhetsskäl strandat över 3 000 passagerare från Sverige i Arbil - ser han som ett misstag.

Det var piloterna på ett plan, tillhörande Nordic Airways, som i förra veckan upplevde att de blev beskjutna strax efter starten, vilket ledde till flygstoppet.

Salih pekar på att bara en av 130 passagerare ombord på planet sett någonting misstänkt.

- Det finns ingenting som tyder på att terrorister skulle kunna komma åt den här flygplatsen. Luftrummet är säkert, säger han.

Men på Luftfartsstyrelsen håller man inte med om kritiken. För det första har myndigheten ingen personal nere i Irak man kan rådfråga, säger informationschefen Anders Lundblad till SvD.se.

- Och det är USA som kontrollerar luftrummet i Irak, inte de kurdiska myndigheterna. Det är också från bland annat USA vi nu hämtar informationen som ska ligga till grund för det omprövade beslutet.

Luftfartsstyrelsen är också övertygade om att beskjutningen av det svenska planet verkligen ägde rum.

-Vi är så säkra det går att vara. De tre piloterna i cockpit såg beskjutningen och det är svårt att missta sig på den höjden, säger Anders Lundblad.