Eva Hamilton tycker att Jarl Alfredius i många år levererat ett högkvalitativt programledarskap i det som hon kallar ”ett av Sveriges viktigaste program”.
– Han var en väldigt schyst person, en person som aldrig lät sig duperas av sitt eget kändisskap, som haft stark känsla för vänskap, för vad som är rätt och fel, säger Eva Hamilton till SvD.se.
Hon tror också att just ”schystheten” definierade honom. Att han av andra upplevdes som en duktig och oerhört skicklig – men schyst – person.
– Han var också en sådan som in i det sista aldrig var rädd för att prata om sådant som var svårt och jobbigt, livet och döden och sjukdom.
Till tv-journalistiken i stort tycker Hamilton att Jarl Alfredius har bidragit till att sätta bilden av vad som karaktäriserar ett duktigt ankare.
– Han hade väldigt höga krav på sig själv, en ambition att oavsett om det gällde kultur eller ekonomi i Japan sätta en ära i att vara relevant, säger Eva Hamilton.
Just kulturen låg ”Jalle”, som han kallas av vännerna, varmt om hjärtat.
– Den fick honom att glittra, men även frågor som hade någon form av mänsklig rättviseaspekt fick honom engagerad.




Jarl Alfredius död




