Kvinnan ligger på en intensivvårdsavdelning och har svåra inre skador.
Dådet skedde i måndags utanför Bursa i nordöstra Turkiet. Kvinnan blev skjuten med flera skott när hon promenerade i ett naturområde med sin pojkvän.
– Gärningsmannen har hotat pojkvännen till livet flera gånger och sagt att han ska hålla sig borta från henne, säger en poliskälla till Aftonbladet.
Även pojkvännen blev skjuten, men klarade sig med lindrigare skador. Men kvinnan löper stor risk att få men för livet.
– Eftersom hon är ung är chanserna större att hon klarar sig, men hennes tillstånd är fortfarande kritiskt, säger läkaren Bulent Ozcetin till Aftonbladet.
Kritiskt för skjuten svenska
Tillståndet för den 19-åriga svenska som skjutits i Turkiet är fortsatt kritiskt. Igår häktades en ung man misstänkt för dådet, samtidigt släpptes kvinnans bror och en tredje man på fri fot, skriver Aftonbladet.








