Nu har åklagare vid riksenheten för polismål inlett en förundersökning och en polisman har delgivits misstanke om brott. Enligt tidningen Expressen, som tagit del av materialet, har polisen tipsats om att filmerna spridits i kriminella kretsar.

Bilderna ska vara från 2008 då polismannen arbetade inom Nova-enheten, ett projekt med syfte att bekämpa den grövsta kriminaliteten.

Enligt Peter Frisell, vice ordförande för Polisförbundet i Stockholms län, är det inte säkert att mannen, eller de poliserna som filmas, arbetar kvar på enheten.

– Det är bara att beklaga för de som råkar jobba där nu. De kommer att får höra om det några gånger, säger han.

I en sekvens visas berusade polismän som festar på ett hotellrum.

– Det är ju inte bara poliser som ibland har mycket att göra och som sitter på ett hotellrum och kopplar av, dricker sprit och ljuger om jobbet. Men man kan ju undra varför de dokumenterar det, säger Peter Frisell.

Ett annat klipp visar hur några polismän under en skjutövning i polisens lokaler apar sig framför mobilkameran.

Ytterligare ett klipp visar en tydligt drogad flicka som förts till akuten. Polismannen filmar flickans ansikte en lång stund. Enligt Peter Frisell kan det finnas en polisiär orsak till att polismannen filmat henne, om hon till exempel varit utsatt för något eller själv varit misstänkt för brott.

– Jag vet inget om det, men är det så att man gör det för att man tycker att det är kul är det inte bara olämpligt utan felaktigt, säger han.

Om åklagaren bedömer att det inte har begåtts något brott kommer ärendet i stället landa i ett arbetsrättsligt samtal med de inblandade, enligt Peter Frisell. Den misstänke polismannen ska ha blivit av med sin mobiltelefon för ett par år sedan men vem som kommit över den är oklart.

Peter Frisell har svårt att tro att polismannen blir av med jobbet, däremot kan det blir fråga om omplacering.

– Då har vi från förbundets sida svårt att säga emot.

Enligt Peter Frisell finns ett tydligt regelverk för hur tjänstetelefonerna ska användas.