- Verksamheten på sjukhusen har kommit igång efter helgerna, det driver på smittspridningen, säger chefsmikrobiolog Kjell Olof Hedlund på Smittskyddsinstitutet till TT.
Nu närmar sig antalet drabbade förra årets rekordnivåer.
England, Wales och Holland har haft stora problem med vinterkräksjukan, så kallad norovirus, under säsongen. Där har viruset förändrats från tidigare år, vilket har gjort det starkare och ökat smittspridningen. Om samma sak hänt i Sverige är ännu inte klarlagt.
- Ökningen tyder dock på det, säger Kjell Olof Hedlund.
Smittskyddsinstitutets mätningar visar på en tydlig ökning av antalet fall de senaste två veckorna. Och än är inte kulmen nådd.
Även småbarnsviruset Sapo har kommit tillbaka efter två säsonger i vila. I normala fall drabbar det bara små barn i 1-2-årsåldern, men hösten 2002 dök det upp för första gången bland vuxna på äldreboenden och sjukhus.
- Sapoviruset verkar nu vara här för att stanna även bland den vuxna delen av befolkningen, säger Kjell Olof Hedlund.
För den drabbade märks ingen större skillnad mellan den vanliga varianten av vinterkräksjuka, noroviruset, och sapoviruset. Vid den senare är patienten dock ofta sjuk något längre.
Tipsa andra
Fråga
Inrikes | Mest lästa
- Intensiv nätdebatt om köttklistret
- "DO sårar vårt rättsmedvetande"
- Bråk när Nationaldemokrater kom till Värmdö gymnasium
- Konsumenterna luras
-
TV: Hård kritik mot köttklister - Hallå där Henrik Pontén...
- Man skadad - föll fem meter i hiss
- "I en framtid ser regeringen inget egenvärde i att äga SAS"
- Sverige förstärker Afghanistantrupp
-
Ville inte skaka hand
– får rätt i domstol

































