På Hemköp i Stockholm plockar personalen bort varor som kan innehålla irländskt kött.
Foto: Tomas Oneborg
Helgens larm om att irländskt kött kan innehålla för höga halter av giftet dioxin har gjort att svenska livsmedelsproducenter har dragit tillbaka produkter. Dioxin är ett mycket giftigt ämne som i för stora mängder kan orsaka cancer och nedsatt reproduktionsförmåga.
Men för att dioxinet ska upptäckas är svenska konsumenter i hög grad beroende av att andra länder testar sitt kött innan det exporteras till Sverige. Livsmedelsverket letar nämligen bara efter dioxin i kött vartannat år.
– Jag skulle gärna se att vi gjorde fler tester för då ökar ju chansen att upptäcka dioxiner i livsmedel. Men dioxinanalyser är väldigt dyra och pengarna räcker inte till, säger Frida Broman, statsinspektör vid Livsmedelsverket.
Myndigheten gör varje år cirka 80 dioxinkontroller på livsmedel som säljs i Sverige. Proverna skickas till ett laboratorium i Hamburg där varje analys kostar cirka 5 500 kronor. De flesta kontrollerna görs på barnmat och fisk från Östersjön där riskerna med dioxin anses vara störst. Kött testas bara vartannat år, liksom mjölk och ägg.
Enligt EU:s lagstiftning måste alla länder som producerar kött göra egna dioxintester. Men lagen säger inget om hur ofta kött måste testas. I stället har EU rekommendationer om hur många dioxintester varje land bör göra. För Sveriges del handlar det om tio tester om året, enligt Broman – en rekommendation som Livsmedelsverket alltså inte lever upp till.
– Man räknar med att köttet analyseras i ursprungslandet. Vi har diskuterats om vi ska ta fler dioxinprover från kött inom EU också men det är som sagt en resursfråga.
Tre svenska livsmedelsproducenter – Findus, Dafgårds och snabbmatkedjan Subway – använder irländskt griskött i sina produkter. Subway stoppar nu användandet av irländsk pepperoni och skinka och Dafgårds drar tillbaka leveranser av bacon. Findus, som är värst drabbat, drar tillbaka 16 produkter, varav sju som säljs i livsmedelsbutiker.
– För oss är våra kunders säkerhet det allra viktigaste och därför är vi mycket återhållsamma. Nu ska vi analysera det här vidare så att vi får veta exakt vilka produktnummer som är berörda, säger Henrik Nyberg, produktionsdirektör på Findus.
Livsmedelsverket betonar att personer som har ätit måttligt med irländskt kött inte behöver oroa sig.
– Dioxin i de här halterna ska inte finnas i kött men det är inte akut farligt på något sätt. Det är mer om man utsätts för stora mängder under längre tid som det kan vara direkt skadligt för hälsan, säger statsinspektör Louise Nyholm.
Läs mer
- 8 dec 2008 Kött dioxintestas för sällan
- 8 dec 2008 Skadad industrimat sprids lätt
- 7 dec 2008 Svenskar avråds äta irländskt fläsk
- 6 dec 2008 Giftigt irländskt fläsk återkallas
- 8 dec 2008 Findus stoppar mat efter fläsklarm









