SvD har tidigare berättat om Darren och Joanna Phillips, som sitter fast med ett obeboeligt hus. Lenita Sandin och Mikael Nylund har drabbats av ett liknande öde.

Lenita Sandlin köpte tomt och ett hus under uppförande till fast pris i Nacka. Affären förmedlades och marknadsfördes av Notar som dock – skulle det visa sig – endast sålde tomten.

Det obyggda huset får mäklarfirman enligt lag inte sälja. Däremot sammanförde man Lenita med Arkitektvillan i Sverige AB och dess representant.

Lenita, som ska föda barn vilken dag som helst, måste lämna lägenheten i centrala Stockholm den sista oktober. För närvarande pendlar hon och hennes sambo till Nacka för att lämna treåringen på dagis.

Deras nya hus, som skulle ha stått klart den 15 oktober, består av en betongplatta på marken. Mäklaren har slutat, och Arkitektvillans representant, Kay Almqvist, har länge varit oanträffbar. Någon färdigställandeförsäkring har aldrig tecknats.

–Vi hade letat hus i Saltsjö-Boo en längre tid och hittade till slut vårt drömhus hos Notar. En arkitektritad villa som skulle byggas precis där vi vill bo. Det var fast pris och vi fick köpa det. Det var världens lycka, liksom. Det enda vi skulle behöva göra var att välja köksluckor och badrumskakel, säger Lenita Sandlin.

Det var första husaffären som de gav sig in i.

–Man är ju rätt grön, men efter ett möte med Notar och Kay Almqvist kändes hur det hur bra som helst. Jag ställde ändå i ett tidigt skede en rak fråga till mäklaren: Vad som händer om byggfirman, som är rätt liten, går i konkurs? Hon svarade att vi inte behöver vara oroliga eftersom det fanns en färdigställandeförsäkring som alla entreprenörer är skyldiga att ha.

Notars pr-ansvarige Jonas Lindell säger att paret Sandlin-Nylund enbart har köpt tomten genom mäklarfirman.

–Men för att det här ska gå ihop sig så måste de också skriva ett kontrakt med en entreprenör som uppför själva huset, säger Jonas Lindell.

–Vi har verkligen tagit till oss det här och tillsatt en arbetsgrupp som ska ta fram ett informationsmaterial som gör att köparna förstår att det är de som upphandlar husleverantör.

När Lenita Sandlin börjat nysta har det kommit fram att Kay Almqvist är i England, tidigare har dömts för ekonomisk brottslighet och har en miljon kronor i personliga skulder. Han har heller inte betalat någon av sina leverantörer.

När Lenita för ett par-tre veckor sedan befann sig i upplösningstillstånd ringde en annan av Notars kunder som tecknat kontrakt med Arkitektvillan enligt samma upplägg.

SvD har pratat med kunden och han är lika upprörd som Lenita över Notars marknadsföring. Själv lyckades han bryta avtalet i tid.

Kay Almqvist sitter inte i företagets styrelse. Där återfinns istället Anna-Karin Hamner.

–Jag blev som vän ombedd av Kay att sitta styrelsen. Der är allt jag kan säga. Jag vet ingenting om hur han skött sina affärer. Nu har jag skickat in papper om att jag vill bli befriad från styrelseuppdraget, säger hon till SvD.

Jonas Lindell på Notar betonar att ”företaget var försäkrat och Kay Almqvist hade f-skattsedel”.

–Sedan är det så olyckligt att vad som helst kan hända på vägen, säger han.

Kay Almqvist ringer till sist SvD och meddelar att tidningen ”inte har ett skit med saken att göra”. Han avslutar med ett litet hot:

–Jag vet vem du är.