James Hansen är chef för Goddard Institute for Space Studies och en viktig röst i diskussionen om hur världen ska klara konsekvenserna av klimatförändringarna – årets tema i Tällberg.
Enligt Hansen ger jordens historia bättre besked än alla andra mätmetoder, ”the tipping point is coming”.
Isen smälter, tundran tinar och skogarna kan inte ta upp alla växthusgaser. Samtidigt ökar utsläppen med två procent per år.
– Ändå fortsätter en rad länder att bygga nya kolkraftverk. Detta går inte, fastslår han.

Siljan och Dalarnas blåa berg bjöd deltagarna från alla planetens kanter på en trösterikt vacker bakgrund till samtalen. Ömsom solsken och duggregn och en sommar, så sval som den oftare var förr, gav gott klimat för samtal.
Men Birgitta Fröstad, ordförande i Tällbergs byalag, berättade att det i år varit svårt att hitta smörblomma och midsommarblomster till majstången.

Och störtregnet i Småland och Storbritannien, och hettan i Medelhavsländerna och i Indien, kom ofta på tal.
Lettlands Vaira Vike-Freiberga tillbringade en av sina sista dagar som president – innan hon avgår – i Tällberg. Hon kunde berätta hur ett land på kortaste möjliga tid måste ta igen åratal av stagnation. Inte bara skaffa sådant parlament, lagar, demokrati utan bygga upp hela infrastrukturen.
– Se Lettland som ett exempel på att det går att åstadkomma stora förändringar på kort tid, föreslår hon.
Landet är också ett exempel på utvecklingsländernas problem i världshandeln.
– När landet blev fritt från Sovjetunionen för 16 år sedan skulle våra bönder plötsligt lära sig konkurrera med de franska bönderna och deras mycket frikostiga subventioner.

Drottning Rania av Jordanien, engagerad förkämpe för fred i Mellanöstern, tog fasta på Tällbergmötenas grundfråga – hur i all världen ska vi leva tillsammans?
– Det största hindret är västvärldens och den muslimska världen oförmåga att förstå varandras sätt att tänka. Det är därför som fredsprocessen i Palestina, efter 50 år, inte fungerar och den humanitära krisen bara förvärras, förklarade hon.
– Det är en paradox att teknologin har fört världens folk allt närmare varandra medan vi fortsätter att slåss om utrymmet. Vår stora uppgift här på jorden borde vara att samarbeta och leva i fred med varandra.

Samtalen pågår till och med söndag. Sedan är avsikten att Plogbillrörelsens grundare ska fara hem till USA.
Och chefen för Europeiska miljömyndigheten, Indiens ansvariga för katastrofhantering, den pakistanska professorn och barnläkaren, Right Livelihoods Jakob von Üxkull, Vattenfalls vd och alla andra åker hem till sig – för att där se om ett frö har såtts till nya lösningar.