Den förgiftade maten till trots, 61-årige Leif Karlsson fortsättter att handla sin mat på Lidl. ”Det är visserligen en moralisk fråga men man har andra hänsyn man måste ta också. Arbetslösheten ligger närar och för mig är det främst vikigt med rimliga priser och hyfsat käk.”
Foto: Ingvar Karmhed
Det var i mitten av förra veckan som en anställd i butiken tog till den drastiska åtgärden för att stoppa de hemlösa, berättar Mitt i Solna. En varningsskylt sattes även upp vid soporna.
Daniel Benett, försäljningschef för Lidl i Stockholm, ber nu om ursäkt för det som hänt:
– Det här är inget som vi förespråkar eller tillåter enligt våra interna rutiner.
Enligt försäljningschefen har personal varit frustrerad över nedskräpningen runt containrarna där människor letat ätbara saker i soporna:
– Det berättigar inte det här sättet att handla på och det något man slutat med.
Nu förvaras soporna i låsta kärl. I Solna säger kunden Leif Karlsson att det inte är någon tvekan om att agerandet är fel.
– Man får inte bete sig hursomhelst. Om man till exempel inte gillar att andra människor kommer in på ens tomt så kan man ju inte bara klubba ner dem för det.












