Foto: AP Photo/Lennart Preiss
Stockholms tingsrätt beslöt i dag att häkta Julian Assange i hans frånvaro, på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt sexuellt ofredande och olaga tvång.
Som ett led i verkställandet av häktningsbeslutet kommer Assange nu att efterlysas internationellt och det utfärdas en europeisk arresteringsorder.
– Det är tillfredställande att vi nu har möjlighet att komma vidare i utredningen. Den befinner sig på en punkt där vi inte kan komma vidare utan att höra Julian Assange, säger Marianne Ny till Svenska Dagbladet.
Wikileaks grundare Julian Assange kommer att överklaga dagens häktningsbeslut, säger hans brittiske advokat Mark Stephens till AFP. Enligt norska Dagbladet är Assange villig att ställa upp på att träffa polisen, men han vill inte åka till Sverige.
Ett stort pressuppbåd med ett tiotal fotografer kom till Stockholms tingsrätt för häktningsförhandlingen mot Julian Assange – som själv inte dök upp.
Kammaråklagare Erika Lejnefors yrkade på att Assange ska häktas i sin utevaro. Han är misstänkt för olaga tvång, två fall av sexuellt ofredande i Stockholm, ett fall av samma brott i Enköping och, allvarligast, ett fall av våldtäkt i Enköping den 17 augusti i somras.
Åklagaren angav en rad häktningsskäl och vill ha tillstånd till att ålägga restriktioner när Assange väl grips.
Assanges advokat Björn Hurtig uppger att hans klient förnekar alla anklagelser och säger att det saknas skäl för häktning.
– Min klient förnekar gärningspåståendena och bestrider häktningsyrkandet. Det är oproportionerligt att häkta honom nu när han varit på fri fot så länge.
När SvD pratade med Hurtig hade han inte hunnit gå igenom utredningen ordentligt men kallade den för ”mager” och sade att han inte tyckte det fanns skäl för häktning.
– Det här visar att vi har problem med det svenska systemet och att det är oerhört lätt att häkta någon på sannolika skäl. Det är inte rätt att frihetsberöva någon bara för att man vill kunna förhöra personen när man själv vill, säger Björn Hurtig.
Han ville heller inte svara på var hans klient befinner sig för närvarande.
SvD talade med Assange tidigare i november.
Då kallade han anklagelserna för ”ärekränkande och falska”.
Han säger att hela ärendet har skötts dåligt av de svenska myndigheterna från början och att han planerar stämma den svenska staten på grund av de juridiska missgrepp han anser sig ha blivit utsatt för.
– Jag har inte delgivits ett enda dokument om varken anklagelser eller annat. Jag vet ingenting mer än allmänheten om vad som händer i ärendet.
Assange berättade att han stannade i Sverige i tre, fyra dagar efter polisanmälan för att vänta på ”att de skulle få ihop saker och ting”, men när han då inte kontaktats av polis eller åklagare lämnade han landet.
Men kvinnornas målsägarbiträde advokat Claes Borgström är lättad.
– Äntligen, det här har varit påfrestande för mina klienter, säger han till SvD.
– Och det är ju uppenbart att Julian Assange håller sig undan.
Men i ett pressmeddelande från Julian Assanges brittiske advokat, publicerat på Twitter , skriver han att Assange flera gånger de senaste tre månaderna har erbjudit sig att bli förhörd. Assange har, enligt advokaten, gått med på att bli intervjuad antingen personligen, per telefon, via videolänk eller e-post, både före han lämnade Sverige och även senare, när han befann sig i Storbritannien.
Enligt pressmeddelandet har alla förslag nekats av åklagaren.
Och enligt advokat Björn Hurtig stannade hans klient i Sverige tills den 14 september i väntan på förhör. När inget hände behövde Assange lämna Sverige för att fortsätta sitt jobb med Wikileaks. Hurtig frågade överåklagaren om det gick bra – och hon sade ja.
”Det är viktigt för det innebär att Julian inte har rymt från Sverige för att undkomma rättvisan”, skriver han i ett brev till den brittiska advokatfirman, som även det publiceras på Twitter.
Överåklagare Marianne Ny vill inte kommentera detta.
– Jag kan inte kommentera det vidare än att han har varit anhållen i sin frånvaro sedan slutet av september.
Advokat Björn Hurtig uppger att du sagt att du godkänt att Assange lämnade Sverige?
– Jag har inte givit något tillstånd men jag kan bekräfta att Hurtig i mitten av september frågade om det fanns några tvångsmedel mot Julian Assange, om han var anhållen eller hade reseförbud. Det fanns det inte vid den tidpunkten.
I augusti beslutade jouråklagare att anhålla Assange i hans frånvaro. Misstankarna gällde då en våldtäkt i Enköpingstrakten och ett fall av sexuellt ofredande i Stockholm. Målsägare var två unga kvinnor.
Dagen efter hävde en annan åklagare anhållningsbeslutet och inledde en förundersökning om enbart ofredande.
Kvinnornas målsägarbiträde advokat Claes Borgström överklagade beslutet och ärendet togs över av specialåklagare i Göteborg, som nu alltså begärt Assange häktad.
Läs mer om sexbrottsmisstankarna mot Julian Assange
- 5 dec 2011 Assange får överklaga överlämning
- 4 dec 2011 Assange upp i sista instans
- 2 nov 2011 I dag avgörs om Assange utlämnas
- 29 okt 2011 Beslut om utlämning av Assange på onsdag
- 13 jul 2011 Fortsatt väntan på besked om Assange
- 12 jul 2011 En ny överklagan kan vänta
- 22 sep 2011 ”Jag våldtog aldrig de här kvinnorna”
- 12 jul 2011 Nytt tonläge i Assanges försvar
- 5 maj 2011 Assanges kritik får nu stöd av Lapidus
- 10 mar 2011 Utredare uttalade sig negativt om Assange
- 10 mar 2011 Polisvän förhörde Assangeanmälare
- 3 mar 2011 Assange överklagar överlämning
- 2 mar 2011 Assanges advokat granskas
- 24 feb 2011 Hurtig: Jag blir förbannad
- 24 feb 2011 Domare: Hurtig försöker vilseleda domstolen
- 24 feb 2011 Juridisk expert tror på utlämning
- 11 feb 2011 Förhören i Assangeutredningen kritiseras
- 11 feb 2011 Assanges advokater till attack mot Reinfeldt
- 10 feb 2011 Nya uppgifter gör det svårt för USA att åtala Assange
- 7 feb 2011 Svenskt rättsväsende svartmålas på nätet
- 7 feb 2011 Assange hoppas på ny frist
- 11 jan 2011 Assange fortsatt fri mot borgen
- 16 dec 2010 Assange mötte pressen
- 16 dec 2010 Här firar Assange jul
- 16 dec 2010 Assange släppt
- 15 dec 2010 Moore bidrar till Assanges borgen
- 14 dec 2010 Assange kvar i häktet
- 13 dec 2010 Assange i mängd vid svensk ambassad
- 9 dec 2010 Wikileaks-fansens nya mål: Amazon
- 9 dec 2010 Beatrice Asks namn kapat på internet
- 8 dec 2010 Fängelse stoppar inte Wikileaks
- 8 dec 2010 ”Inte Sveriges beslut om utlämning”
- 8 dec 2010 Assange höll till på journalistklubb
- 8 dec 2010 Hackerattack polisanmäld
- 7 dec 2010 Assange blir kvar i brittiskt häkte
- 7 dec 2010 Assange gripen i Storbritannien
- 7 dec 2010 ”Ärendet handläggs av brittiska myndigheter”
- 7 dec 2010 Assange gripen i Storbritannien
- 6 dec 2010 Assange planerar möte med polisen
- 5 dec 2010 Hemligstämplat
- 5 dec 2010 Assange vågar inte resa till Sverige
- 3 dec 2010 USA får svårt fälla Assange
- 2 dec 2010 Häktning mot Assange står fast
- 2 dec 2010 Assange håller sig gömd
- 2 dec 2010 Svenskt fel hindrar Assangegripande
- 2 dec 2010 Interpol efterlyser Julian Assange
- 1 dec 2010 Assanges efterlysning ifrågasätts
- 24 nov 2010 Fastställd häktning av Assange
- 20 nov 2010 Brittisk advokat sågar överåklagare
- 19 nov 2010 Assange är internationellt efterlyst
- 19 nov 2010 Advokaten: ”Jag har aldrig varit med om något liknande”
- 18 nov 2010 Julian Assange överklagar häktning
- 3 nov 2010 Assange vill ha skadestånd
- 23 okt 2010 Assange avbröt och lämnade CNN-intervju
- 18 okt 2010 Assange får inte uppehållstillstånd
- 1 okt 2010 Wikileaksgrundare anklagar Pentagon
- 22 nov 2010 Beslut om Assanges häktning dröjer
- 1 sep 2010 Assange åter misstänkt för våldtäkt
- 9 sep 2010 ”Fallet Assange borde få larmklockorna att ringa”
- 7 sep 2010 Assange vill byta ut Silbersky
- 3 sep 2010 Oklart om Assange är kvar i Sverige
- 2 sep 2010 Åklagaren tiger om Assangeutredning
- 7 sep 2010 Assange vill byta ut sin advokat
- 1 sep 2010 Därför är Assange misstänkt
- 31 aug 2010 Assange förhördes av polisen
- 1 sep 2010 ”Man hade inte vänt på alla stenar”
- 25 aug 2010 Förundersökning mot Assange i ett av fallen
- 24 aug 2010 Borgström kräver förhör av Assange
- 24 aug 2010 Assange-anmälare får Borgström
- 23 aug 2010 Fortsatt utredning mot Assange
- SvD:s Martin Jönsson Därför skriver vi om Assange
- 22 aug 2010 Åklagare jobbar vidare med Assange-fallet
- 22 aug 2010 Konspirationsteorier frodas på nätet
- 22 aug 2010 Jouråklagaren JO-anmäld
- 21 aug 2010 Wikileaks: ”Assange ska gå till polisen”
- 21 aug 2010 Piratpartiet: Påverkar inte samarbete med Wikileaks
- Extern länk SvD:s Martin Jönsson på BBC World Service
- 21 aug 2010 Wikileaks front man accused of rape
- 21 aug 2010 Mildner: ”Nätet fylls av skepsis”
- 31 aug 2010 Assange söker svenskt uppehållstillstånd
- 22 aug 2010 Alhem: ”Förklara er”
- 21 aug 2010 Assange: ”Påståendena är falska”
- 21 aug 2010 Assange inte längre misstänkt för våldtäkt
- 16 dec 2010 Assange släpps mot borgen








