På gårdsplanen ligger snön vit och orörd alldeles som jag tänkt. Det är tyst. Här kan lokatten tassa förbi osedd. Luften känns ren och klar. Bakom huset på myren betar renar och uppe i bergen kan man se spår av järv.
Det var hit en grosshandlare från Stockholm flyttade i början av 1900-talet. Friluftsliv hade blivit på modet och många förmögna byggde sig lustslott uppe bland bergen. Här var det så vackert mellan de forsande älvfårorna. Grosshandlaren ville bli naturmålare - en ny Bruno Liljefors - och han målade vattendragen, djuren och blommorna. Målningarna hittar man fortfarande lite var stans i huset och i stora salen på övervåningen täcker några jättestora bilder väggarna.
Det är hit jag vill ta er. I husen finns det massor av plats. Här kan man åka skidor hela dagarna och sova gott på nätterna. Tänk att fira julen här. Jag undrar hur det skulle vara. Vi är ju många som kan hjälpas åt så det måste bli något att minnas.
Vi gör så här: Jag ritar och ni öppnar. Klicka på dagens siffra och se vad som dyker upp, ända fram till julafton och så är ni med och bygger upp adventsstämningen.
Jag ser att någon redan kommit. Det första adventsljuset lyser på gårdsplanen. Det är bra. Det är så roligt när någon gluttar i ett fönster och vinkar välkommen. Men kika i förväg går inte i den här kalendern. Det är gluttsäker.


Stockholm 5º


































