I går besökte s-ledaren Kärnsjukhuset i Skövde och Borås lasarett i den tidiga valrörelsen i Västra Götaland. Håkan Juholt lovade bland annat en socialdemokratisk storsatsning på utbildning som ska locka unga människor att söka sig till vården, från 4500 till 20000 vård- och omsorgsplatser på högskolor för att täcka framtida personalbehov.

– Bemanningen är ett av vårdens största problem och det vill jag diskutera under den här valrörelsen, sade Juholt som också utlovar mer pengar till sjukvården i den kommande S-vårbudgeten.

När det den 15 maj ordnas omval på två platser är det en historisk händelse. I Örebro är det i den nordöstra valkretsen som valet görs om och där pågår mobiliseringen som bäst. Bara en röst blev avgörande för det sista mandatet i höstas, och enligt valledare från båda blocken är valdeltagandet av stor betydelse.

– Valresultatet är väldigt viktigt, eftersom det blev fel. Det behövs ett högt valdeltagande eftersom det handlar om styret i kommunen, säger Erik Svensson, valledare för Moderaterna i Örebro.

Sören Holmberg, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, kallar omvalet för nyval.

– Om det ska vara ett omval så ska inte nya väljare få vara med och rösta, och så ska det vara väldigt snabbt inpå. Nu finns det också nya partier med och nya kandidater, samtidigt som vi vet att alla omständigheter i Sverige är nya. Det måste finnas sådana resurser hos Valprövningsnämnden att sådana här ärenden kan behandlas snabbt och inte segdras som de gjorde den här gången, säger han och varnar för ett lägre valdeltagande än normalt.

Vilka partier kan tjäna på ett lågt valdeltagande?

– Generellt sett i Sverige är det yngre människor, arbetare, lågutbildade och invandrare som har lägre valdeltagande och om det blir de som sitter hemma så är det framför allt Socialdemokraterna och Miljöpartiet som kan riskera att förlora röster.

Han pekar på att rekordmånga valresultat på regional och kommunal nivå överklagades efter valet 2010. Om valen ska tas om innebär det höga kostnader för samhället.

– Jag vill att vi ska ändra vallagen så att det finns en möjlighet för Valprövningsnämnden att fördela om mandat utan omval. Om det är klara sannolikhetsberäkningar så kan väl Valprövningsnämnden i ett domstolsförfarande fatta beslut och flytta ett mandat. Så hade vi sparat 100 miljoner kronor. Dessutom hade vi sluppit ett nyval som kan ge ett helt annat resultat än det gamla.