ABF i Sundbyberg var startskottet på Håkan Juholts turné igår. Medieuppbådet var ungefär lika stort som den publik som kommit för att lyssna på honom. Juholt sa att hans agerande försvårar för partiet att komma i regeringsställning, vilket också bekräftades i SvD:s Sifoundersökning där partiet rasat från 35,0 till 26,9 procent i opinionen på bara en vecka.

– Det är väldigt väntat att folk känner vrede, ilska, frustration, osäkerhet, misstänksamhet, vad det än kan vara. Så det ser jag som fullt logiskt att det skulle inträffa, säger Håkan Juholt.

Under mötet berättade han att läst alla mejl som kommit till honom och partiet sedan nyheten om bostadsersättningen briserade. Många hade ”gjort ont”.

– Jag tänker inte sätta mig i något glastorn. Jag ska möta alla som vill träffa mig så länge jag bara orkar och kan. Därmed hoppas jag att ingjuta mod hos er att också orka det, sa han.

Han lovade också att ta hjälp av äldre socialdemokrater som arbetat med regeringsbildningar tidigare.

– Jag kommer att omge mig med seniora rådgivare som kan det som jag inte haft tid att lära mig, säger han.