Elisabet Borsiin Bonnier, Sveriges ambassadör i Israel, och Göran Lambertz, justitiekanslern (JK).
Foto: SCANPIX (ARKIV)
Hennes pressmeddelande var dock olämpligt formulerat, enligt JK.
I Aftonbladets artikel, som publicerades på kultursidan i augusti, framfördes misstankar om att israelisk militär stulit organ från döda palestinier.
Publiceringen mötte en våg av protester ända upp på regeringsnivå i Israel och två dagar efteråt skickade Sveriges Israelambassadör Elisabet Borsiin Bonnier ut ett pressmeddelande där hon bland annat hävdade att innehållet i artikeln är ”lika chockerande och motbjudande för oss svenskar som den är för israeliska medborgare”.
Borsiin Bonnier anmäldes till JK som efter sin granskning kommit fram till att innehållet i pressmeddelandet kan uppfattas som kritik mot Aftonbladet och en påtryckning mot att inte publicera något liknande i framtiden. Formuleringen får anses olämplig, skriver JK.
Omständigheterna kring fallet, bland annat att ambassaden hamnat under hård mediepress och att ambassadören ansåg att hon agerade för landets bästa, gör att JK inte riktar någon kritik mot Elisabet Borsiin Bonnier.
Granskningen av Aftonbladets artikel resulterade i att JK beslutade att inte inleda en förundersökning om tryckfrihet- och yttrandefrihetsbrott.
Mer om artikelbråket
- 26 aug 2009 Dåligt, Aftonbladet – uselt, Israel
- 25 aug 2009 Israelartikel ratas av kulturchefer
- 24 aug 2009 Spekulativt missbruk av tryckfrihetslagen
- 24 aug 2009 Tuff tid för Netanyahu
- Extern länk Utrikesminister Carl Bildts blogg
- Extern länk UD:s korrespondens med ambassaden i Israel (sr.se)
- 24 aug 2009 Hur reagerar Ikea på protesterna?
- 24 aug 2009 Svenskt bistånd anklagas för att vara politiskt
- 24 aug 2009 Reinfeldt vill lugna ned Israelbråk
- 24 aug 2009 ”Sverige har ingen pressfrihet”
- 23 aug 2009 Israel i storoffensiv mot Sverige
- 22 aug 2009 Bildt vägrar be om ursäkt
- 21 aug 2009 Ahlin KU-anmäler Bildt i artikelbråket
- Extern länk ”Våra söner plundras på sina organ” (Aftonbladet.se)








