Jimmie Åkesson står fast vid sitt inlägg

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson som skrev måndagens uppmärksammade debattartikel Aftonbladet backar och erkänner att han inte har belägg för allt han påstår. Men han menar att meningen var att skapa debatt och att partiet nu lyckats med det.

Till Aftonbladet säger Jimmie Åkesson att ”det var lite slarvigt uttryckt” och tar tillbaka uppgiften om att muslimska män skulle vara överrepresenterade när det gäller våldtäkter i Sverige.

– Det går ju inte att bevisa att de är överrepresenterade eftersom det inte förs någon sådan forskning. Jag skulle ha sagt att det var män från muslimska länder. Men det är ju mest semantik, säger Jimmie Åkesson till Aftonbladet.

Till SvD säger Jimmie Åkesson att ”poängen med att skriva en debattartikel är att det ska bli debatt” och att SD är nöjda med att ha lyckats med det.

– Utmärkande för parti­ledarna och statsministern är att man vill undvika sakfrågan: att det pågår en ­successiv anpassning till muslimska påbud och att det är problematiskt. Reinfeldt vill inte diskutera sakfrågan för han vet att det vi säger är sant.

I Jimmie Åkessons artikel finns flera svepande resonemang om växande islamsk fundamentalism och radikalisering, något som varken Säpo eller forskare kan styrka.

– Det finns många muslimer som anpassat sig i Sverige. Problemet är att andra krafter växt sig starka och anser att majoritetssamhället ska göra avkall på grundläggande värderingar. Då blir det problem. Det hade varit annorlunda om de hade anpassat sig. Och jag vidhåller att islam inte haft någon uppgörelse mellan den världsliga och kyrkliga makten, säger Jimmie Åkesson till SvD.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68733 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

”En kur som trollar bort symptomen”

Cervenka

Marknaden går på metadon.

Här är turisterna som gynnar Sverige mest

Studie

Spenderar 1 114 kronor om dagen.

Rappare anklagas för fejkad död

Legendar

Sol-och-vårade kvinnor – tros ha försvunnit med pengarna.

Översvämningarna på Östlandet i Norge sedda från luften. Bildspel

Trafikanter i Norge manas stanna hemma

Stängd E6

”Vattenmassorna oförutsägbara”.

Mamma i USA ville
stoppa Anne Frank

Kultursvep

”Pornografiska” inslag stötande.

Kolla in världens lyxigaste t-bana

”Skulle onekligen sticka ut i Stockholm”.