Så var då Nobel över för denna gång. Kanske inte en av de mest oförglömliga årgångarna. ”Fest med kunglig glans”, fastnade både SvD:s och DN:s förstasidesredaktörer för som sammanfattande rubrik. Pliktskyldigt och föga fantasifullt. ”Festernas fest” har ju haft kunglig glans så länge den existerat.
Nytt i år var att Nobel Media sålt evenemanget till TV4 och sponsorerna Volvo och Ericsson. Det finns väl inga större invändningar att göra mot TV4:s insats. Deras journalister skötte de många timmarnas bevakning professionellt och aningen mindre svassigt underdånigt än SVT brukade göra.
Den överväldigande manliga dominansen bland både pristagarna och den svenska forskarelit som väljer dem – och därmed inom hela den akademiska världen – fick aldrig något större genomslag i rapporteringen. Inte så konstigt. Denna uppenbara ojämlikhet har alltid varit en pinsamhet som diskret sopats under mattan för att inte störa feststämningen.
Frågan är ändå hur länge den vetenskapliga världen ska förbli skonad från den kritik för kvinnodiskriminering som sveper över andra sektorer i samhället. Omedvetenheten och aningslösheten kan förvåna. I SvD:s research inför våra artiklar om fenomenet hittade vi en artikel från en interntidning på ett av Sveriges ledande forskningsinstitut (ointressant vilket). Det var en krönika skriven av institutets jämställdhetsansvariga där hon mycket hovsamt försöker förklara att fler kvinnor inte behöver innebära något hot. Hot mot vad framgår inte riktigt, men underförstått förmodligen institutets rykte som excellent universitet.
Att någon år 2006 (som det var) behöver plädera mot att fler kvinnor i en bransch skulle utgöra ett hot är egentligen häpnadsväckande. Det är argument som inte ens de mest mansdominerade bolagsstyrelser numera vågar använda öppet.
Ett annat exempel: Kungliga tekniska högskolan (KTH) gjorde i november ett pr-nummer av att 9 av deras 37 nyinstallerade professorer var kvinnor. Rekord hette det. Ingenstans framgick dock att minst hälften utgjordes av gästprofessurer med begränsad anställningstid på KTH.
Forskarsamhället har alltid haft två ledande hjärtefrågor som drivs med kraft och frenesi: mer pengar till forskningen och fler insatser för att locka unga att satsa på vetenskap.
Så länge bilden av den framgångsrike forskaren – och för den delen Nobelpristagaren – en vit västerländsk man i övre medelålder återupprepas år efter år lär ambitionen att rekrytera ungdomar knappast underlättas.
Toppnyheter SvD.se
-
Kravaller skakar centrala Aten
100 000 på gatorna i Aten.
-
Ingen sträng vinter på sportlovet
Mildare vindar möter sportlovsfirarna.
-
Läsare vittnar om kritik mot vaccinval
”Jag ville inte vaccinera mig och anklagades för att...
Annons | Wonderful Israel

Här kan du bada i vattnet som aldrig blir kallt Är bra för hälsan och huden.
Senaste nytt
- 21:48 Sportlovet bjuder på utomhusväder
- 20:15 Hundägare hittade död person
- 19:15 Fem till sjukhus efter älgkrock
- 17:48 Kommentarer om vaccinet: ”Jag anklagades för att vara en mördare”
- 17:19 Malmömord kopplas till blufföretag
- 16:58 Whitneys död chockade omvärlden
- 15:38 ”Alltid en fara att ge sig ut på is”
- 14:19 Buss fällde träd över två personer
Erbjudanden från SvD
-
SvD Magasinet
Läs SvD Magasinet före alla andra i din Ipad. Bostad, inredning och design.
Beställ här
MEST LÄST INRIKES
- 1 ”Läkarna måste inse att detta är politik och affärer”
- 2 Whitneys död chockade omvärlden
- 3 Malmömord kopplas till blufföretag
- 4 Kommentarer om vaccinet: ”Jag anklagades för att vara en mördare”
- 5 Så säger de ansvariga idag
- 6 ”Texterna blir så oändligt sorgliga”
- 7 Hård press ger lärare sömnproblem
- 8 Buss fällde träd över två personer







