Foto: AP
Men skivan saknar äkthetsintyg och en expert tror att det rör sig om en förfalskning.
Då platinaskivan (för Thriller) saknar äkthetsintyg har den granskats av en expert som säger att skivan ”med största sannolikhet är äkta”. Men skivexperten Stefan Dimle, som har stor erfarenhet av förfalskningar, är säker på sin sak:
- Jag dömer ut den till 180 procent som en piratförfalskning
Stefan Dimle säger att han blivit uppringd av Sveriges Radio - en av organisationerna bakom Musikhjälpen - vid två olika tillfällen.
- De ville veta värdet på skivan och mejlade mig fina bilder. Jag dömde ut den direkt som en olaglig produkt och gav dem rådet att gömma den längst ner i källaren.
Dimle tänkte att hans råd skulle följas eftersom han blev tillfrågad som expert.
- Men när de inte fick det svaret de ville ha valde de att ändå lägga ut skivan till försäljning, säger Dimle till TT.
Stefan Dimle menar att den aktuella skivan på hela tio punkter skiljer sig från äkta vara.
Michael Jackson tilldelades mycket riktigt en platinaskiva i början av 1980-talet för albumet Thriller. Quincy Jones producerade och därför har även han en platinaskiva för Thriller.
- I morgon ska jag träffa hans exfru och hans barn. De kan garanterat säga att ”så där ser inte pappas skiva ut”.
Dimle tycker att det är olyckligt att Sveriges Radio ligger bakom försäljningen av en piratkopia. Han är också kritisk till att Tradera valt att lägga ut annonsen, eftersom han anser att de därmed ger klartecken för fler liknande försäljningar.
- Alla är ju förlorare på det här. Både den som köper och den som säljer och förlorar sin trovärdighet.
Pia Kalischer, musik- och evenemangsansvarig vid SR, är förvånad över Stefan Dimles uttalanden.
- Det var inte så han sade till oss. Han gav oss inga tio punkter. Han sade inte att vi skulle gömma den i källaren. Han gav oss rådet att ringa vidare och att han inte kunde avgöra om den var falskt.
Kalischer säger att hon gjort omfattande research om skivan och menar att det finns flera saker som pekar på att den är riktig.
Budgivningen om skivan startade om under dagen.
- Den tog lite väl hög fart och under morgonen kontaktade vi flera av budgivarna. Det visade sig att den budgivare som låg högst drog tillbaka sitt bud.
Sedan man startat om auktionen har budgivningen kommit upp i 85 000 kronor, vilket är en rimligare summa enligt Kalischer.









