Attacken var en överbelastningsattack, en så kallad denial of service-attack, enligt Linda Widmark på Rikspolisstyrelsens presstjänst.
När hemsidan låg nere lade polisen ut den viktigaste informationen på Krisinformation.se.
– Hemsidan är en av våra vägar till allmänheten. Det är tråkigt om de inte hittar oss där, men det påverkar ju inte det operativa arbetet, säger Linda Widmark.
Det är ännu oklart om attacken riktade sig mot polisen eller mot företaget som levererar webbplatsen.
Attacken mot Polisen var den andra stora överbelastningsattacken under torsdagen. Tidigare under dagen drabbades it-företaget Basefarm av en liknande attack och ett 40-tal svenska mediesajter, däribland TV4, Göteborgs-Posten och Vestmanlands Läns Tidning, låg nere under flera timmar. Polisen.se har inte samma leverantör som de angripna mediesajterna.
Finns det något samband mellan de båda attackerna?
– Det får den kommande polisutredningen undersöka, säger Linda Widmark.















