Jag vill tacka för det starka engagemang ni har visat, inte bara för Dawit Isaaks öde, utan också för den fria pressen och yttrandefriheten i ett vidare perspektiv.
På måndagen avslutade Expressen, Aftonbladet, DN och SvD den gemensamma kampanj för Dawit Isaak som pågått sedan slutet av mars. Under de gångna veckorna har vi tillsammans publicerat ett stort antal reportage, intervjuer, debattinlägg, ledar- och kulturartiklar, och på våra sajter har diskussioner och namninsamlingen pågått. Det har varit viktigt, inte bara för det enskilda fallet, utan också för att ge en bild av pressfrihetens villkor världen över. Vi har bland annat rapporterat från Kina, Ryssland och Kuba. Dessvärre hamnade Eritrea på sista plats (173) när Reportrar utan gränser rangordnade pressfriheten i världen 2008.
Det är ett ovanligt samarbete, att fyra stora svenska mediehus går samman och driver en fråga. Men det är också ett ovanligt fall. Vår journalistkollega, Dawit Isaak, har utan rättegång suttit fängslad i Eritrea i snart åtta år. Han är den ende svenske medborgare som adopterats som samvetsfånge av Amnesty. Enligt utrikesminister Carl Bildt är detta det enskilda fall som UD lagt mest resurser på i modern tid. Isaaks situation har uppmärksammats på EU-nivå. Åtskilliga svenska organisationer arbetar för hans frigivning.
Om vår kampanj och ert engagemang kan bidra till att situationen för Dawit Isaak förbättras är det bra. Om det kan bidra till att han friges och får komma hem till sina tre barn i Göteborg är det utmärkt. Om den, som några befarar, istället har en negativ effekt är det mycket olyckligt.
Men om detta vet vi inget idag.
Det enda vi vet är att Dawit Isaak fortfarande sitter fängslad för att ha krävt demokratiska reformer i Eritrea, att över 200000 medmänniskor här hemma i Sverige har engagerat sig för hans frihet. Och att vi kommer att fortsätta granska fallet noga.
Lena K Samuelsson är chefredaktör för Svenska Dagbladet.








