Foto: COLOURBOX
Ipred-lagstiftningen bygger på att upphovsrättsinnehavarna får rätt att ta reda på vem som innehar ett visst internetabonnemang. Det gör att efterfrågan för helt lagliga identitetsskydd kommer att öka kraftigt, enligt André Rickardsson, dataingenjör och IT-säkerhetsexpert.
– Hittills har det inte funnits några incitament för den breda massan att skaffa anonyma ip-adresser men om lagstiftningen går igenom som planerat kommer den marknaden att explodera, säger Rickardsson, som också har ett förflutet som avdelningsdirektör på Säpo och departementssekreterare inom regeringskansliet.
Farhågorna delas av Björn Sellström, kriminalinspektör vid Rikskriminalens barnporrgrupp.
– De personerna som vi jagar är inga avancerade internetanvändare. I dag är det inte särskilt många av dem som är anonyma på nätet. Men om det kommer fler billiga och enkla anonymitetstjänster i takt med en ökad efterfrågan så finns risken att fler får upp ögonen för dem.
Hur skulle det påverka era möjligheter att utreda barnporr?
– Det skulle knappast bli lättare. Ip-adressen är ju den vanligaste vägen in i en utredning, även om det behövs mer än så för att fälla någon i domstol.
Anders Ahlqvist, chef för internetspaningsgruppen på Rikskriminalpolisen, tror däremot inte att hans område – grov organiserad brottslighet – skulle påverkas av ipred-lagen.
– De här anonymitetstjänsterna är redan väl använda av dem som vill begå den här typen av brott på internet. Möjligen kan efterfrågan öka något men jag ser inget stort problem i det, säger han.
Att ipred-lagen kommer öka efterfrågan för anonymitet bekräftas av Gottfrid Svartholm. Han är en av Sveriges mest kända hackare och driver företaget PRQ som bland annat erbjuder olika anonymitetslösningar.
– Hittills är det mest tekniskt intresserade som köper våra produkter. Men vi hoppas kunna sälja mer till mer vanliga internetanvändare. Marknaden ser ljus ut, säger han.
Men Stefan Johansson, kansliråd vid justitiedepartementet, tror inte att ipred-lagen kommer göra internet mer anonymiserat.
– Om man ska tillhandahålla ett effektivt skydd för upphovsrätten också på internet, vilket Sverige är skyldigt att göra, är alternativet att använda polis och åklagare. Spontant har jag svårt att se varför man skulle vilja undvika just rättighetshavarna men inte skulle agera på liknande sett om det var polis och åklagare, säger han.
Förslaget om en ipred-lagstiftning har väckt omfattande protester. Kritikerna hävdar att rättssäkerheten sätts åt sidan och varnar för att lagen kommer bli ett redskap som skiv- och filmbolagen kan använda för att bedriva ren utpressning mot internetabonnenter.
– I inget fall har det i någon tingsrätt bevisats vem som har haft fingrarna på tangentbordet då olaglig fileningen har genomförts. I det enda målet som gått vidare till hovrätt har innehavaren av internetabonnemanget friats då åklagaren inte har kunnat styrka vem som satt vid datorn, säger André Rickardsson.
– Trots att hovrättsdomen borde vara vägledande fortsätter tingsrätterna att döma innehavarna av internetabonnemangen utan att det är styrkt vem som satt vid tangentbordet.
Enligt André Rickardsson är risken att lagen slår mot fel personer:
– Majoriteten av de som fildelar är tonåringar. Dessa har inte egna internetabonnemang, utan det är oftast en förälder som står för abonnemanget.
Läs mer om Ipred:
- 8 dec 2008 Barnfamilj krävdes på 200 000 kronor
- 7 dec 2008 ”Orimliga proportioner”
- 4 dec 2008 Muf uppmanar till lagbrott
- 4 dec 2008 ”Branschen har eget ansvar”
- 4 dec 2008 Ipred stoppar inte fildelning i Finland
- 4 dec 2008 S: Många frågetecken kring Ipred
- 4 dec 2008 Ipred: ”Som läppstift på en gris”
- 4 dec 2008 Så blir Ipred-lagen
- 4 dec 2008 ”Det måste gå att ta betalt för tjänster via nätet”
- 3 dec 2008 Stark uppgång för legal nedladdning
- 3 dec 2008 Regeringen enig om fildelningslag
- 1 dec 2008 Höjda IT-kostnader för nya lagar
- 29 nov 2008 ”Fildelarlagen farligare än FRA-lagen”
- 29 nov 2008 9 av 10 laddar ner på festivalen
- 26 nov 2008 ”Oskyldiga kan drabbas”
- 26 nov 2008 Ipred-lagförslag skjuts upp
- 26 nov 2008 ”Utan Ipred slutar vi göra film”
- 21 nov 2008 ”Ett steg i rätt riktning”
- 21 nov 2008 Fritt fram att ladda film till april
- 19 nov 2008 Mona Sahlin om Ipred-lagen: ”Alldeles för kantigt”
- 18 nov 2008 C föreslår mildare Ipred-lag
- 13 nov 2008 Ungdomsförbund agerar gemensamt mot Ipred
- 17 nov 2008 Beatrice Ask välkomnar debatten
- 13 nov 2008 ”Ipred-lagen kan försvåra utredningar av barnporr”
- 13 nov 2008 Så bekämpas fildelarna
- 12 nov 2008 Kulturarbetare positiva till Ipred-lagen
- 13 nov 2008 De vill ha Ipred-lagen
- 12 nov 2008 Så laddar du ner lagligt
- 12 nov 2008 Ipred-lagen går att kringgå
- 12 nov 2008 Ny fildelningslag skapar nätuppror
- 11 nov 2008 Alliansen redo göra förändringar i ny fildelningslag
- 11 nov 2008 Moderaterna öppna för ”bättre balans”
- 11 nov 2008 Bloggstorm om IPRED
- 7 nov 2008 Motståndet växer mot fildelarlagen
- 12 nov 2008 Räkna med fler uppror
- 14 nov 2008 ”Skivbolagen ska inte vara poliser”
- 14 nov 2008 ”Det är på tiden”
- 16 nov 2008 Upphovsrätten gav oss mångfald
- 18 nov 2008 KD kritiska mot c-förslag








